Liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski głównej patronki kraju będzie obchodzona w Kościele katolickim 2 maja, a nie - jak zazwyczaj - 3 maja. Wiąże się to z przypadającą w tym dniu piątą niedzielą wielkanocną.
Relacja Fryderyka Chopina i pisarki George Sand, będzie motywem przewodnim II Sandomierskiego Koncertu Chopinowskiego. Utwory polskiego kompozytora i mistrza fortepianu wykona Yehuda Prokopowicz. Wydarzenie upamiętni 150. rocznicę śmierci francuskiej artystki. Odbędzie się 9 maja w Muzeum Zamkowym.
Prezydent USA Donald Trump powiedział w piątek, że w wyniku nakazanej przez niego rewizji materiałów o UFO i niewyjaśnionych zjawiskach powietrznych (UAP) znaleziono „wiele ciekawych dokumentów”. Zapowiedział, że wkrótce zostaną ujawnione.
Zbiórkę pamiątek z Wołynia – zdjęć, dokumentów, obrazów, przedmiotów użytkowych, relacji świadków – ogłosiło tworzone w Chełmie (Lubelskie) Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Zebrane pamiątki trafią w lipcu przyszłego roku na wystawę.
Kilkanaście zdjęć z archiwum Polskiej Agencji Prasowej zostało wystawionych na aukcjach fotografii kolekcjonerskich „Sławy, Gwiazdy, Osobowości” oraz „Klasyka i Awangarda Artystyczna” w Desa Unicum. Wśród nich są portrety: Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Pendereckiego, Aliny Szapocznikow oraz Alicji i Bożeny Wahl.
Forsowanie Odry w 1945 r. było zarówno ważnym wydarzeniem kończącym II wojnę światową, jak i elementem wpływającym na powojenną tożsamość Polaków – ocenia dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Obchody 81. rocznicy tego wydarzenia odbędą się w sobotę w Gozdowicach i Starych Łysogórkach.
Wielki pisarz to pisarz bliski. Taki, którego wizja nas dotyka, coś w nas porusza - powiedział poeta Wojciech Bonowicz podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych Wiesława Myśliwskiego. Pisarz spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Plenerowa wystawa pt. „Wygnali Bieruta z trybuny”, którą Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w piątek w centrum Szczecina, opowiada o antykomunistycznej manifestacji harcerzy w czasie zlotu zorganizowanego pod hasłem „Trzymamy Straż na Odrą” w kwietniu 1946 r.
Pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, w tym tysięcy zamordowanych przez NKWD policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej, uczczono w piątek w Katowicach. Uroczystości zgromadziły m.in. policjantów, uczniów klas mundurowych i przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.