Widzimy pewną zmianę w nastawieniu rządu niemieckiego; jest zielone światło dla polskiego, jako drugiego języka. Szukamy w tej chwili ze stroną niemiecką rozwiązań, które byłyby adekwatne do potrzeb grup polskich w Niemczech - mówi PAP ambasador Polski w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski.
Sytuację języka polskiego w Niemczech ambasador uznaje za złożoną. "Widać jednak olbrzymią asymetrię w traktowaniu tego tematu przez stronę polską, to znaczy wspierania mniejszości niemieckiej mieszkającej w Polsce, a podobnego wspierania mniejszości polskiej mieszkającej w Niemczech" - ocenia.
Przyłębski precyzuje, że chodzi o adekwatne dofinansowanie nauki języka wynikające z postanowień Traktatu Polsko-Niemieckiego.
Zaznacza, że ma to swoje źródła w tym, że mniejszość polska nie zamieszkuje tak zwartych obszarów, jak mniejszość niemiecka. Zwraca uwagę jednak, że "to nie jest wystarczające usprawiedliwienie".
Podkreśla jednak, że widzi "pewną zmianę w nastawieniu rządu niemieckiego także w tym zakresie, że nauczanie czy uczenie się drugiego języka zostało uznane za wzbogacające duchowo daną osobę". Jak dodaje, "jest zielone światło dla polskiego, jako drugiego języka".
"Szukamy w tej chwili ze stroną niemiecką rozwiązań, które byłby adekwatne do potrzeb grup polskich w Niemczech. Te rozwiązania muszą iść w dwóch kierunkach" - mówi Przyłębski. "Po pierwsze dofinansowania, czy zorganizowania nauki w szkołach publicznych, a po drugie wsparcia dla szkół niedzielnych, przykościelnych, społecznych. Jeśli to zostanie rozstrzygnięte, to problem zostanie rozwiązany" - wyjaśnił.
Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak mówił pod koniec listopada w Berlinie, że "ostatnie 25-lecie w relacjach polsko-niemieckich obfituje w wiele sukcesów, ale dużym problemem wciąż pozostaje nierównowaga pomiędzy ofertą nauczania języka polskiego w Niemczech, a niemieckiego w Polsce".
Wiceminister zaznaczył, ze Polska dyplomacja dąży do pełnej realizacji zapisów polsko-niemiecko Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odnoszących się do Polonii.(PAP)
ksk/ hgt/ luo/