Drzwi katedry gnieźnieńskiej są jednym z najważniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Ukazują one żywot biskupa Wojciecha, męczennika i pierwszego polskiego świętego. Animacja zrealizowana z wykorzystaniem współczesnych technik filmowych pozwoliła ożywić dzieło.
Historia pokazana w filmie animowanym przenosi widza w sam środek baśniowej sztuki romańskiej oraz w pierwsze wieki państwa polskiego.
Dzieło bezimiennych średniowiecznych mistrzów robiło i nadal robi duże wrażenie tak na wiernych, turystach, jak i miłośnikach sztuki. W całości lub fragmentach są wykorzystywane jako ilustracje w podręcznikach do ukazywania wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat.
Dzięki nowoczesnym technikom animacyjnym Projekt Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii przeniósł je w inny wymiar. Statyczne postacie ludzi i zwierząt zostały „ożyły” oraz przemówiły, a poszczególne kwatery drzwi i bordiury zamieniły się w krótkometrażowy film animowany. W ten sposób powstała barwna i przejmująca opowieść o życiu i męczeństwie patrona Królestwa Polskiego, o początkach Polski, religii, władzy i trudnych decyzjach.
Utrzymanie romańskiej formy umożliwi dotknięcie odległej historii, dawnej kultury w romańskiej formie, stanowiącego element europejskiego dziedzictwa.
Projekt Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii
Scenariusz: Wojciech Kalwat
Realizacja: Studio Flexible
Animacja: Piotr Janowczyk i Magdalena Gajewska
Czytał: Jerzy Trela
Dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966