Malarstwo było całym życiem Fridy Kahlo – powiedziała PAP Helga Prignitz-Poda, kuratorka wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Jak dodała, życie artystki, sposób w jaki radziła sobie z chorobą i problemami, nadal jest inspiracją dla kobiet na całym świecie.
„Frida miała bardzo ciężkie życie, pełne bólu, wypełnione chorobą, trudnościami. Tylko dzięki malarstwu ona to wszystko przetrwała” – podkreśliła Prignitz-Poda.
Jak dodała, życie Fridy nadal jest inspiracją dla wielu kobiet, które żyją nie podporządkowując się zasadom i regułom, kobiet, które mierzą się z problemami, ale czują się wolne w swoim własnym życiu.
Zdaniem kuratorki, Frida przyciągała i przyciąga także swoją „niezwykłą, egzotyczną urodą, wyglądem oraz swoim stylem”. „W połączniu z malarstwem to wszystko uczyniło ją ikoną i z pewnością najbardziej popularną ze wszystkich artystek Ameryki Łacińskiej” – podkreśliła Prignitz-Poda.
Jej zdaniem, wpływ na tak ogromną popularność Fridy na całym świecie miała niewątpliwie jej spektakularna biografia, którą w 1983 roku napisała Hayden Herrera, oraz film o Kahlo, w którym główną rolę zagrała Salma Hayek.
Wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” można oglądać od czwartku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Na ekspozycji znajduje się łącznie ponad 200 prac, w tym 28 obrazów autorstwa samej Fridy Kahlo, oraz 10 prac Diego Rivery.
Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Meksyku w Polsce.
Anna Jowsa (PAP)
ajw/ agz/