Wykonane ze srebra i bursztynu, grawerowane, czy zdobione szlachetnymi materiałami – ponad 70 piór wiecznych, dedykowanych znanym Polakom i ważnym wydarzeniom w historii Polski zobaczyć można na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi.
Wystawa "Od Galla Anonima do współczesności – Polska piórem wiecznym opisana" to efekt kolekcjonerskiej pasji chirurga, dr. nauk med. Andrzeja Papiewskiego, który od ponad 20 lat zbiera współczesne pióra wieczne.
"Część z nich to prawdziwe dzieła sztuki" – mówi PAP Elżbieta Domagalska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych WBP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Na wystawie prezentowanych jest 76 egzemplarzy piór różnych firm, w większości edycji limitowanych. O atrakcyjności kolekcji stanowi różnorodność form, materiałów użytych do produkcji i inne szczegóły różniące poszczególne egzemplarze, a przede wszystkim powód wyprodukowania pióra.
Mottem zbioru jest bowiem Polska, dlatego na wystawie znajdują się pióra uznanych światowych, ale także polskich firm, które są dedykowane znanym Polakom, bądź wydarzeniom związanym z Polską. "Wszystkie pióra, które w jakiś sposób dotyczą Polski, wydawane najczęściej w limitowanych edycjach, pióra bardzo oryginalne, czasami unikatowe, które na światowym rynku pojawiają się niezwykle rzadko" - wyjaśniła Domagalska.
Postacią, której najczęściej dedykowano limitowane edycje piór wiecznych był św. Jan Paweł II, ale są również pióra dedykowane innym znanym Polakom z kręgu kultury, sztuki, nauki czy polityki m.in. Mikołajowi Kopernikowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Józefowi Piłsudskiemu, Tadeuszowi Kościuszce, Lechowi Wałęsie, Wisławie Szymborskiej, Karolowi Szymanowskiemu czy Janowi Kiepurze.
Wśród piór dedykowanych znaczącym wydarzeniom w historii Polski są unikatowe egzemplarze z okazji beatyfikacji Jana Pawła II i 25-lecia jego pontyfikatu, pióro poświęcone rocznicy 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, 225-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja czy pióro wyprodukowane z okazji 150. rocznicy wydania pierwszego polskiego znaczka pocztowego.
Zdaniem Domagalskiej, na szczególną uwagę zasługuje unikatowe w skali światowej wieczne pióro "Amber Rex" wykonane ze srebra i bursztynu. Zostało ono wyróżnione w Konkursie Jubilerskim Mercurius Gedanensis w 2007 r. w kategorii Mistrzostwo Jubilerskie za perfekcję wykonania. Korpus tego niezwykłego pióra zdobi 27 bursztynowych płytek oprawnych w srebro, a dodatkowymi elementami zdobniczymi są motywy polskich insygniów królewskich: korona na nakrętce skuwki, klips z wyobrażeniem szczerbca oraz królewskie jabłko wieńczące pióro.
Kolejnym piórem wykonanym z tych samych materiałów jest egzemplarz poświęcony Fryderykowi Chopinowi z okazji 200-lecia urodzin kompozytora, który także został pokryty 27 płytkami bursztynowymi, ale w tym przypadku mają one symbolizować klawiaturę fortepianu.
Wśród piór dedykowanych postaciom historycznym wyróżniają się m.in. pióro poświęcone Józefowi Piłsudskiemu, wydane w limitowanej edycji 10 egzemplarzy w 150. rocznicę jego urodzin. Na korpusie w kolorze nawiązującym do uniformu Naczelnika, na ceramicznej osłonie znajduje się monochromatyczny wizerunek Marszałka. Pióro zdobi też skuwka ze złotym pierścieniem z faksymile podpisu, a klips ma kształt buławy marszałkowskiej.
W podobnym stylu utrzymane jest pióro w wersji srebrnej poświęcone Tadeuszowi Kościuszce z okazji 200. rocznicy śmierci. I w tym przypadku na czarnym piórze jest monochromatyczny wizerunek Kościuszki, a na skuwce srebrny pierścień z jego autografem, datami urodzenia i śmierci oraz klips w kształcie szabli.
Według Domagalskiej, warto również wyróżnić pióro, które ukazało się z okazji 150. rocznicy wydania pierwszego polskiego znaczka pocztowego 1860–2010. Głównym elementem ozdobnym jest kopia znaczka wykonana ze srebra pokrytego warstwą 23-karatowego złota, umieszczona na korpusie z czerwonej żywicy.
Wśród piór z serii "polska muzyka" zobaczyć można m.in. pokryte czarnym lakierem pióro "Mazurek Dąbrowskiego" – na jego skuwce umieszczono fragment zapisu nutowego Mazurka, a jej pierścień jest opatrzony biało-czerwonymi barwami.
Wśród piór znanych przedstawicieli nauki i kultury – zdaniem Domagalskiej - warto wyróżnić egzemplarze poświęcone Mikołajowi Kopernikowi i dwukrotnej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie. Oba pióra wykonane są z mosiądzu pokrytego czarnym lakierem, z chromowanymi wykończeniami i zdobieniami. Na pierwszym z nich widnieje wizerunek astronoma i sferycznego astrolabium, a na drugim – wizerunek Noblistki oraz chemiczne symbole polonu i radu.
Ciekawe jest także pióro poświęcone Wisławie Szymborskiej – w wersji białej i czarnej – które nosi tytuł jednego z jej wierszy "Radość pisania".
Na wystawie zobaczyć można także pióra "biało-czerwone", z wykończeniami platerowanymi złotem lub srebrem i skuwkami zakończonymi orzełkiem, pióra dedykowane prezydentom RP, przedstawicielom rządu, dyplomacji oraz Solidarności, a także pióra "kamienie polskie" ozdobione bursztynem, węglem czy krzemieniem pasiastym.
"Pióra służą jako narzędzia do wyrażania myśli, przekazywania wiadomości, ale kiedy są tak piękne stają się również przedmiotem kolekcjonerskim" - podsumowała Elżbieta Domagalska.
Wystawę w WBP w Łodzi oglądać można do 7 maja.(PAP)
szu/ rosa/