XIX wiek

31.10.2017

A. Sobieszczański: idea kwesty na rzecz Starych Powązek zaczerpnięta z "Lalki" Prusa 

Jerzy Waldorff odwołał się do "Lalki" Prusa, gdzie to między innymi arystokracja kwestowała w kościele Karmelitów; to był pomysł na kwestę - wziąć osoby znane, które będą się odwoływały do hojności warszawiaków - powiedział PAP Adrian Sobieszczański, historyk i przewodnik miejski po Warszawie.

"Stare Powązki są naturalną i autentyczną przestrzenią dawnej Warszawy" - powiedział PAP Adrian Sobieszczański. Historyk i przewodnik po Warszawie wyjaśnił, że Jerzy Waldorff - założyciel Społecznego Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek - wielokrotnie powtarzał, że cmentarze są naturalną konsekwencją "trwania miasta".

"Spacerując po tym cmentarzu możemy poznawać historię Polski i historię Warszawy" - podkreślił Sobieszczański. Rozmówca PAP dodał, że wiele z zachowanych pomników jest wręcz bezcennych. "Są to oczywiście pomniki nagrobne osób znanych, ale też nieznanych, wykonane przez najlepszych polskich rzeźbiarzy" - wyjaśniał.

Tymczasem chociażby warunki atmosferyczne, w tym wichury powodują, że nagrobki ulegają zniszczeniu, a koszt ich naprawy jest ogromny.

"Bez wsparcia komitetu powołanego do życia przez Jerzego Waldorffa odnawianie byłoby po prostu niemożliwe" - ocenił.

Historyk podkreślił rolę idei polegającej na tym, że w kweście biorą udział osoby znane, np. aktorzy. "Jerzy Waldorff odwołał się do +Lalki+ Bolesława Prusa, gdzie to między innymi arystokracja kwestowała w kościele Karmelitów; to był właśnie ten pomysł na kwestę, trzeba zatrudnić osoby znane, które będą się odwoływały do hojności warszawiaków" - stwierdził.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami zapowiedział, że z tegorocznej zbiórki zostanie sfinansowany dalszy ciąg renowacji nagrobków w Alei Katakumbowej.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Jana Kiepurę, Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Kieślowskiego. (PAP)

mni/ ksk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL