„Jan Karski. Człowiek wolności” – to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski, którą od 10 grudnia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Uniwersytetu Warszawskiego.
Na ekspozycję składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Jana Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną.
Autorką scenariusza wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” jest Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Współorganizatorami wystawy są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Miasta Łodzi, Narodowe Archiwum Cyfrowe, mecenasem - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sponsorem - Ernst & Young Polska.
Jan Karski urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. Jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego w 1942 r. dwukrotnie wszedł do Getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o dokonywanej zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów.
Po wojnie pozostał w USA, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.
Od dwóch lat MHP realizuje program „Jan Karski. Niedokończona misja”. W jego ramach m.in. stworzono stronę internetową o Janie Karskim, wydano pakiet edukacyjny dla szkół na DVD dostępny również w internecie, a także uruchomiono interaktywną wystawę o słynnym Kurierze dla Google Cultural Institute, która dostępna jest w 22 wersjach językowych. (PAP)
mhp/tst/mlu