II Rzeczpospolita

06.08.2012 aktualizacja 19.07.2016

„Monte. Kronika Terroru 1939 - 1989”

Stare zdjęcia i dokumenty z czasów totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego można od poniedziałku oglądać na wystawie plakatowej poświęconej historii słynnego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej (OISW) w Krakowie Tomasz Wacławek, zbiory prezentowane na 23 planszach plakatowych należą przede wszystkim do Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem ekspozycji jest ukazanie dramatycznych dziejów, jakie rozgrywały się w tym miejscu - w budynku przy ul. Montelupich. „Wystawa przedstawia najtrudniejszą historię krakowskiego więzienia – czasy, przez które ten przedwojenny areszt wojskowy stał się symbolem niemieckiego terroru okupacyjnego i komunistycznej przemocy” – powiadomili organizatorzy.

Plansze wiszą na murach obecnego Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich i Kamiennej; oglądać je będzie można przez najbliższe dwa tygodnie.

Celem ekspozycji jest ukazanie dramatycznych dziejów, jakie rozgrywały się w tym miejscu - w budynku przy ul. Montelupich. „Wystawa przedstawia najtrudniejszą historię krakowskiego więzienia – czasy, przez które ten przedwojenny areszt wojskowy stał się symbolem niemieckiego terroru okupacyjnego i komunistycznej przemocy” – powiadomił rzecznik prasowy OISW w Krakowie.

Kilka plansz nawiązuje do historii przedwojennego więziennictwa, postaw strażników w czasie okupacji i po II wojnie światowej. Przedstawia też funkcjonariuszy Straży Więziennej z terenu Małopolski, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej.

W rozmowie z PAP rzecznik prasowy OISW dodał, że data otwarcie wystawy ma charakter symboliczny. 6 sierpnia 1944 r. naziści aresztowali w Krakowie kilka tysięcy osób. Trafiły one do więzień i do obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

W latach okupacji w gmachu obecnego aresztu śledczego znajdowało się więzienie Gestapo, w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano osoby podejrzane o udział w działaniach skierowanych przeciw okupantowi. Po 1945 r. pieczę nad więzieniem przejęło początkowo NKWD, potem Urząd Bezpieczeństwa. Więzienie ponownie stało się miejscem wyjątkowo brutalnych represji i likwidacji przeciwników politycznych. W latach 80. na „Monte” trafiali działacze opozycji, którzy podejmowali bądź kontynuowali, opór po wprowadzeniu stanu wojennego. W specjalnym wydzielonym bloku, tzw. getcie, pozostającym pod kontrolą Służby Bezpieczeństwa, przeprowadzano przesłuchania oraz prowokacje. W kwietniu 1988 r. wykonano tu ostatnią karę śmierci w Polsce.

Organizatorem ekspozycji „Monte. Kronika Terroru 1939 - 1989” jest Oddział IPN w Krakowie oraz Okręgowa Służba Więzienna w Krakowie. (PAP)

bko/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL