Przekrojową wystawę ukazującą najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przygotowano w związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 90-lecia istnienia placówki. Ekspozycja zostanie otwarta 18 maja, w Noc Muzeów. Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej kierownik działu naukowo-oświatowego Ilona Pulnar-Ferdjani, na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty, które radomskie muzeum pozyskało w ciągu całej swojej działalności.
Są tutaj zabytki archeologiczne, m.in. gliniane naczynia, oraz eksponaty z działu historycznego np. stare meble z XIX i XX w. i pochodzące z tego okresu rzeczy codziennego użytku oraz malarstwo. Organizatorzy wystawy nie ograniczyli się jednak tylko do zbiorów historycznych. Na wystawie można np. zobaczyć także sztukę współczesną, m.in. obrazy Edwarda Dwurnika (ur. 1943).
Muzeum w Radomiu posiada dużą kolekcję prac i pamiątek związanych z urodzonym w tym mieście patronem placówki - Jackiem Malczewskim, wybitnym polskim malarzem symbolistą. W 1925 r. Rada Miasta kupiła od artysty do sali posiedzeń tryptyk „Mój pogrzeb” i obraz „Autoportret”. Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu.
Odrębną część ekspozycji stanowi nie prezentowana do tej pory w Radomiu, licząca sto eksponatów, tzw. kolekcja egzotyczna; składają się na nią eksponaty z Azji i Afryki. Według Agnieszki Kosdęby z radomskiego muzeum, pochodzenie kolekcji nie jest do końca znane. Prawdopodobnie – jak zaznaczyła – eksponaty zostały przywiezione do Radomia w czasie okupacji przez Niemców. Chcieli oni na bazie radomskiego muzeum zorganizować dostępny tylko dla nich gabinet osobliwości.
Na wystawie zobaczyć można m.in. XVIII-wieczną zbroję i broń samurajską – prawdopodobnie z XVII w. Ciekawym eksponatem jest też – zdaniem Kosdęby – sakralny posąg Laozi, legendarnego założyciela taoizmu. Posąg wykonany jest z pozłacanego brązu, pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. W kolekcji znajdują się także przedmioty codziennego użytku z Chin oraz broń z Afryki. Za założyciela muzeum w Radomiu uznaje się znanego radomskiego kolekcjonera ks. Jana Wiśniewskiego. W grudniu 1913 r. przekazał on część swoich zbiorów radomskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Wybuch I wojny światowej wstrzymał prace nad organizacją muzeum, a zbiory przekazano na przechowanie osobom prywatnym. Pierwszą regionalną placówkę muzealną utworzono 18 marca 1923 r. w jednej z sal ówczesnego gmachu starostwa, przy ul. Żeromskiego 53. W następnych latach muzeum kilkakrotnie zmieniało siedzibę; m.in. po II wojnie światowej przeniesiono je na ul. Piłsudskiego 12 - do gmachu po b. oddziale Banku Handlowego w Łodzi (obecnie mieści się tutaj biblioteka miejska). 1 lipca 1976 r. muzeum otrzymało dawny zespół popijarski w Rynku 11, gdzie znajduje się obecnie główna siedziba placówki.
W strukturach Muzeum im. Jacka Malczewskiego znajduje się także Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Muzeum w Radomiu posiada dużą kolekcję prac i pamiątek związanych z urodzonym w tym mieście patronem placówki - Jackiem Malczewskim, wybitnym polskim malarzem symbolistą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od artysty do sali posiedzeń tryptyk „Mój pogrzeb” i obraz „Autoportret”. Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu. Obecnie kolekcja liczy 52 prace z zakresu malarstwa, 64 grafiki i rysunki oraz obszerne archiwum rodzinne, na które składają się cenne dokumenty, dyplomy, zdjęcia i listy. W muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości Malczewskiego. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajdują się m.in. słynne obrazy Malczewskiego: „Autoportret z muzą” i „Zatruta studnia z autoportretem” oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty. (PAP)
ilp/ abe/