Wystawę stałą "Sztuka Polska XIX i XX wieku" otwarto w piątek w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego. Ekspozycja prezentuje ponad 100 prac, w tym 22 grafiki i rysunki - poinformowało w piątek muzeum. Gromadzony od lat zbiór muzealiów artystycznych Muzeum Częstochowskiego, który prezentowany jest od piątku na wystawie stałej obejmuje dzieła powstałe w okresie Młodej Polski (przełom XIX i XX wieku), sztukę tworzoną w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz po zakończeniu drugiej wojny światowej.
"Kolekcja dzieł powstałych w okresie Młodej Polski w kompletny sposób przedstawia dzieje sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Najliczniej prezentowane będą krajobrazy o walorach impresjonistycznych, m.in. +Sosna+ Leona Wyczółkowskiego, niewielkich formatów dzieła Jana Stanisławskiego, jak i prace tworzone w duchu ekspresjonistycznym, m.in. +Pejzaż wieczorny+ Konrada Krzyżanowskiego, +Słoneczniki+ Kazimierza Sichulskiego" - poinformowało Muzeum Częstochowskie. Tę część kolekcji uzupełniają m.in. prace Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza.
Popularny w okresie przełomu wieków nurt secesyjny prezentują dzieła Stanisława Wyspiańskiego oraz Józefa Mehoffera. "Część ekspozycji dotyczącą sztuki XX wieku stanowią dzieła powstałe w okresie dwudziestolecia międzywojennego, tworzone przez artystów należących do różnych ugrupowań plastycznych tego czasu. To prace m.in. formistów Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków, członków +Rytmu+ Eugeniusza Zaka, Rafała Malczewskiego, kolorystów Jana Cybisa, Jerzego Fedkowicza, Hanny Rudzkiej-Cybis, Jana Szancenbacha" - informuje muzeum.
Wystawę uzupełnia również pokaźny zbiór prac członków I i II Grupy Krakowskiej, w tym m.in. Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Tadeusza Brzozowskiego, Jonasza Sterna, Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein.
Wśród dzieł powstałych pod koniec XX i na początku XXI wieku znalazły się prace Henryka Stażewskiego, Stefana Gierowskiego, Henryka Wańka.
W prezentowanym zbiorze grafiki i rysunku znalazły się m.in. dwie litografie Leona Wyczółkowskiego przedstawiające widoki Starego Miasta w Warszawie, drzeworyty Władysława Skoczylasa, Stefana Mrożewskiego, Stanisława Ostoi-Chrostowskiego, grafiki i rysunki członków Grupy Krakowskiej.
W otwartej w piątek wystawie stałej muzeum prezentuje także dzieła wypożyczone z innych placówek muzealnych w kraju (m.n. Muzeów Narodowych w Krakowie i Poznaniu) - obrazy Jana Stanisławskiego, Jacka Malczewskiego, Alfonsa Karpińskiego, Józefa Chełmońskiego.
Wystawa "Sztuka Polska XIX i XX wieku" została otwarta w piątek w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego przy Alei Najświętszej Maryi Panny 47. (PAP)
ktp/ ula/