Wystawę "Biało-Czerwona" Józefa Krzysztofa Oraczewskiego można od wtorku oglądać w głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Kielcach, w byłym Pałacu Biskupów Krakowskich. Zaprezentowano instalację pod tym samym tytułem oraz obrazy artysty.
Instalacja "Biało-Czerwona" Józefa Krzysztofa Oraczewskiego to realizacja składająca się z obrazów i rzeźb, których głównym motywem są postaci oraz kolory biały i czerwony. Powstała pod koniec lat 80. była prezentowana już w wielu miastach w Polsce, a także za granicą, m.in. w Berlinie i Moskwie.
Jak zauważył we wtorek w rozmowie z PAP kurator wystawy, prof. Wiesław Łuczaj z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, mimo lat, jakie upłynęły od jej premiery, każdy kolejny pokaz ma w sobie coś nowego, niepowtarzalnego. "Artysta dostosowuje swoje prace do miejsca. Na wejściu mamy tytułową instalację +Biało-Czerwona+ w zupełnie w nowej aranżacji. Można powiedzieć, że jest to wystawa premierowa. (...) Można zauważyć tu nawiązania do tematu zrywu powstańczego" - powiedział Łuczaj.
Wystawa zdominowana jest przez tytułowe kolory postaci - biały i czerwony. "Jest tutaj widoczny motyw zbiorowej śmierci, kiedy patrzy się na wyrzeźbione postaci leżące na podłodze" - tłumaczył Łuczaj.
Zdaniem kuratora wystawy, kompozycje biało-czerwonych obrazów nasuwają skojarzenie z logotypem Solidarności. "Mimo że postaci nie naśladują liter z logotypu Solidarności, to jednak przez płaskie operowanie plamą tych sylwetek, bez żadnego światłocieniowego modelowania, przypominają znak graficzny" - zaznaczył.
W kolejnych salach ekspozycyjnych można zobaczyć cykle obrazów Oraczewskiego: "Biczowani", "Postaci" i "Zdarzenia".
Według dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, dra Roberta Kotowskiego, wystawa ma szczególny wymiar edukacyjny. "Świetnym sposobem jest pokazanie patriotyzmu poprzez sztukę nowoczesną i jej bogatą symbolikę. Nie chodzi tylko o pokazywanie broni, pamiątek z tamtych czasów, ale pewien szczególny wyraz i kultywowanie tradycji narodowych" - powiedział Kotowski.
Józef Krzysztof Oraczewski urodził się w 1951 roku w Warszawie. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1977 uzyskał dyplom Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej u Józefa Szajny. Uprawia malarstwo sztalugowe i wielkoformatowe, rysunek i grafikę. Miał ok. 40 wystaw indywidualnych. Za twórczość i zasługi w dziedzinie sztuki w 1999 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawa zorganizowana jest w ramach obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego, objętych honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.(PAP)
mjk/ hes/