Przedmioty związane z osadnictwem, myślistwem, rolnictwem, zwyczajami pogrzebowymi i wierzeniami ludzi zamieszkujących tereny nad dolnym Sanem i Łęgiem w epoce kamienia można od niedzieli oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
„Odwiedzając naszą ekspozycję, zwiedzający dowiedzą się jak wyglądało życie w naszym regionie wiele tysięcy lat temu. Zobaczą wędrówkę naszych przodków, poznają narzędzia, którymi się posługiwali, miejsca, w jakich mieszkali oraz wiele innych ciekawostek z prehistorii” – zachęca kurator wystawy Monika Kuraś.
Ekspozycja, która potrwa do 20 grudnia zostanie podzielona na działy, prezentujące poszczególne dziedziny życia i działalność człowieka prehistorycznego w epoce kamienia, m.in. życie codzienne, osadnictwo, rozwój myślistwa, rolnictwa, pasterstwa, jak również zwyczaje pogrzebowe i wierzenia.
Na wystawie znajdzie się ponad 150 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku: naczynia gliniane, prząśliki (obciążniki w warsztatach tkackich), kościane igły, rogowe szydła; broń i narzędzia, np. groty strzał i oszczepów, krzemienne i kamienne siekiery i noże oraz ozdoby z kości i poroża zwierząt, np. naszyjnik z kłów dzika. Osobną kategorią będą przedmioty znalezione w grobach jak np. toporki i siekierki kamienne, naczynia gliniane.
Dodatkowo na wystawie pokazane zostaną współczesne kopie zabytków krzemiennych autorstwa archeologa Piotra Dmochowskiego.
Ekspozycji towarzyszyć będzie fabularyzowany dokument o polowaniu na mamuty, animacja komputerowa prezentująca obróbkę krzemienia i budowę domu z drewnianych bali. Dodatkowo na specjalnych planszach przedstawione zostaną etapy kształtowania się kultur, pochodzenie Homo sapiens, przykłady sztuki naskalnej oraz tzw. figurki Wenus paleolitycznej czyli posążki kobiet o pełnych kształtach.
Uzupełnieniem wystawy będzie katalog zawierający kompendium wiedzy o epoce kamienia, ze szczególnym uwzględnieniem regionu nad dolnym Sanem i Łęgiem. Publikacja zawiera również wykaz zabytków prezentowanych na wystawie. (PAP)
api/ ls/