Barokowe instrumentarium na przykładzie dwóch XVIII-wiecznych zespołów muzycznych: kapeli klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli Kościoła Św. Marii Magdaleny prezentowane będzie od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wystawa "W służbie sacrum … Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku" potrwa do 10 marca. Organizowana jest przy współudziale Klasztoru O.O. Paulinów na Jasnej Górze i Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Na wystawie pokazane będą instrumenty, które rzeczywiście były w użyciu muzyków z Jasnej Góry. Natomiast w przypadku kapeli poznańskiej, po której nie zachowały się instrumenty, ich skład zostanie odtworzony na podstawie kolekcji Muzeum Instrumentów Muzycznych. Prezentowane będą też rękopisy muzyczne z Archiwum OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Przy okazji otwarcia wystawy, muzeum organizuje w niedzielę koncert w wykonaniu holenderskiego zespołu Sine Pulvere. Wykonując utwory m.in. Józefa Zeidlera i Marcina Józefa Żebrowskiego zrekonstruuje on brzmienie zespołów działających na Jasnej Górze i w Poznaniu.
"W osiemnastowiecznej Polsce rządzonej przez Sasów oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego, na dworach nie było sprzyjających warunków do rozwoju polskiej muzyki. Władcy preferowali kompozytorów francuskich, włoskich lub niemieckich. Miejscami, które sprzyjały polskiej twórczości lokalnej były ośrodki kościelne. W kapelach klasztornych i parafialnych nie tylko zatrudniano muzyków, ale również dbano o ich edukację, kupowano instrumentarium i zapewniano codzienną egzystencję" - powiedziała PAP rzeczniczka poznańskiego muzeum Aleksandra Sobocińska.
Jak wyjaśniła, do najbardziej znaczących w tym czasie, należała kapela klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze - do dziś świadectwem świetności tego zespołu jest ocalałe instrumentarium i repertuar. Po kapeli klasztornej zachowała się bogata kolekcja rękopisów i druków muzycznych - ok. 3 tys. kompozycji, księgi archiwalne dotyczące funkcjonowania zespołu, oraz zbiór ok. 120 instrumentów z okresu od 2 połowy XVII w. do 1914 r.
"Typowym zespołem działającym w tym czasie przy parafii, wspieranym przez władze miejskie, była natomiast poznańska kapela Kościoła św. Marii Magdaleny. Rękopisy i druki muzyczne, które stanowiły jej repertuar i zachowały się do naszych czasów, potwierdzają jej znaczenie nie tylko dla życia muzycznego parafii, ale i całego miasta" - powiedziała Sobocińska.
Od 1 maja do 31 sierpnia 2013 roku wystawa będzie prezentowana również na Jasnej Górze. (PAP)
rpo/ mki/