Od początku do końca świata ma prowadzić zwiedzających wystawa „Czas” w Muzeum Narodowym w Kielcach, której wernisaż odbędzie się we wtorek. Zgromadzono na niej 150 eksponatów z całej Polski. Wystawa będzie podzielona na cztery części: „Stworzenie świata i początek czasu”, „Obserwacja i periodyzacja czasu”, „Alegorie czasu” oraz „Koniec świata, ale czy koniec czasu?”. W ten sposób kieleckie muzeum chce pokazać niemożliwe.
„Pomysł na te wystawę narodził się trzy lata tamu i tyle trwało jej przygotowanie. Pokażemy 150, często bardzo cennych i rzadko wypożyczanych, obiektów z muzeów z całej Polski. Ważnym elementem są nie tylko eksponaty, ale także aranżacja przestrzeni wystawowej, którą stworzył prof. Leszek Mądzik” - zapowiedział wystawę dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr Robert Kotowski.
Na interdyscyplinarnej wystawie będzie można zobaczyć m.in. cykl obrazów Stefana Kesslera przedstawiających cztery pory roku w połączeniu z historią syna marnotrawnego z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obraz „Vanitas” Bartholomeusa Sprangera z Zamku Królewskiego na Wawelu, martwa naturę „Misa z kwiatami” Jana Brueghela młodszego oraz „Staruszkę w oknie” Gerrita Dou z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
W Kielcach będzie można obejrzeć także oryginały kilku dzieł Jana Heweliusza, m.in. wydanego w 1647 roku opisu księżyca „Selenographia” z autografem autora.
Ciekawostką wystawy są gdańskie hermy, czyli dwumetrowe drewniane ozdoby ścian z rzeźbami alegorii czasu. Na wystawie będzie również bardzo duża część kolekcji zegarów słonecznych, kieszonkowych, a także przyrządów astronomicznych z Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Imprezą towarzyszącą wystawie będzie inspirowany obrazem sądu ostatecznego Hansa Hemlinga spektakl „Osąd” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantonimy. Przedstawienie, w reżyserii Jerzego Kaliny, Pawła Passiniego i Leszka Mądzika, będzie można zobaczyć w czwartek w Kieleckim Centrum Kultury.
Wystawę „Czas” będzie można zwiedzać w Muzeum Narodowym w Kielcach do końca grudnia 2012 roku.
Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody. Główną siedzibą muzeum jest doskonale zachowany pałac z XVII wieku, należący niegdyś do biskupów krakowskich. (PAP)
and/ mlu/