O 90 latach obecności hutnictwa szkła w Krośnie opowiada wystawa, którą w czwartek otwarto w miejscowym Centrum Dziedzictwa Szkła. Aktualnie w mieście i okolicy pracuje ponad 20 hut i pracowni tej branży; wśród nich najstarsze i najbardziej znane Krośnieńskie Huty Szkła "Krosno". "Gdy w 1923 r. budowano w Krośnie pierwszą hutę szkła, nikt nie przypuszczał, że rozpoczyna się historia, która przyniesie miastu międzynarodową sławę" - powiedział Dawid Iwaniec z Centrum.
Dodał, że wyroby krośnieńskich producentów trafiają do ok. 60 krajów świata i zdobyły ponad 100 prestiżowych nagród. Odbiorcami szkła z marką "Krosno" były m.in. dwory królewskie: brytyjski Elżbiety II i hiszpański Juana Carlosa oraz cesarski dwór Japonii.
Wystawa jest instalacją złożoną z 90 przesuwających się scen, które przy pomocy animacji wideo i rekwizytów przypominają historie szklarstwa w Krośnie. Będzie czynna do końca października br.
Dzieje hut oraz hutników szkła i projektantów są też tematem wydanego w formie komiksu katalogu towarzyszącego ekspozycji. Autorem liczącego 64 strony komiksu jest Krzysztof Brynecki.
W skład działającego od roku w Krośnie Centrum Dziedzictwa Szkła wchodzą m.in.: ekspozycja wzornictwa szkła, wystawa o historii szklarstwa, galeria nowości, prezentacja tradycyjnych metod produkcji. Każdy zwiedzający może uczestniczyć w poszczególnych etapach wytwarzania szkła i dowiedzieć się o najnowszych trendach w tej branży.
Krosno i okolice - zwane przez niektórych Szklanym Zagłębiem - są największym w Polsce skupiskiem hut szkła gospodarczego. Dwie spośród nich, KHS "Krosno" i Huta Szkła w Jaśle, pracują nieprzerwanie od lat 1920. minionego stulecia.(PAP)
kyc/ abe/