Około 50 rzeźb Michała Batkiewicza przedstawiających zwierzęta, anioły, drzewa można od piątku oglądać na wystawie „Cywilizacja” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Ekspozycję przygotowano w salach muzealnych i na dziedzińcu.
W salach muzealnych znalazły się rzeźby dotyczące "sfery ziemskiej", przedstawiające zwierzęta, drzewa. Niektóre z nich nie przedstawiają realnych zwierząt, ale hybrydy, np. królik zamiast łap ma ludzkie nogi. Pokazano tam też płaskorzeźby.
Według komisarz wystawy Anny Szlązak, prace te są fantazyjne i radosne, przypominają o małych radościach, dziecięcej ufności, życiu w zgodzie z naturą. Prezentują osobistą filozofię artysty dotycząca natury zwierząt.
W salach muzealnych znalazły się rzeźby dotyczące "sfery ziemskiej", przedstawiające zwierzęta, drzewa. Niektóre z nich nie przedstawiają realnych zwierząt, ale hybrydy, np. królik zamiast łap ma ludzkie nogi. Pokazano tam też płaskorzeźby.
„Z pozoru są to dziwne stwory, które jednak emanują ciepłem i spokojem. Artysta w większości tych prac obrazuje świat oczami dziecka, które nie przestaje się dziwić. Bajkowe ujęcia, często paradoksalne, uwalniają wyobraźnię, która znosi wszelkie ograniczenia. Oglądający nie tylko podróżuje do świata fantazji, ale także do idealnego świata dzieciństwa” – zauważyła Szlązak.
Natomiast na dziedzińcu muzealnym zobaczyć można "sferę niebiańską". Stanęły tam m.in. potężne rzeźby przedstawiające anioły. Komisarz wystawy zauważyła, że rzeźby te „odsyłają nas do góry” nie tylko za sprawą przedstawionych postaci, ale z powodu rozmiarów; kilkumetrowe kompozycje powodują, że widz oglądając rzeźbę musi spojrzeć w niebo.
„I takie jest zadanie wydłużonych i strzelistych, niczym gotyckie rzeźby aniołów, które jak w wiekach średnich, mają kierować wprost do sfer niebieskich” - dodała Szlązak.
Ekspozycja potrwa do 16 września.
Michał Batkiewicz urodził się w 1957 w Nowym Targu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego).
Artysta realizuje pomniki, parkowe kompozycje przestrzenne oraz rzeźby sakralne. Znaczną część jego twórczości stanowią rzeźby kameralne, charakterystyczne surrealistyczne wyobrażenia, czy ocierające się o abstrakcję kompozycje. Tworzy w kamieniu, brązie, aluminium, szkle. Często łączy materiały nadając rzeźbom niepowtarzalny urok.
W jego dorobku znalazła się m.in. replika drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie wykonana dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA; drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA oraz liczne rzeźby plenerowe i pomniki w Hamburgu, Niemczech, Argentynie, USA, we Włoszech, na Słowacji, a także w wielu miastach Polski.
Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. W 2003 roku otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.(PAP)
api/ abe/