Ponad 100 prac 43 artystów można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie na międzynarodowej wystawie "Sport w sztuce".
"Pokazujemy, jak artyści patrzą, jak interpretują i jakie inspiracje czerpią z sytuacji, które można uznać za codzienne. Pokazujemy, że sport niesłusznie traktowany bywa jako margines intelektualny, jako dziedzina dla tych, którzy mają tylko mięśnie. To jest nieprawda, to bardzo ważna sublimacja życia" - przekonywała w piątek Maria Anna Potocka, współkurator wystawy i dyrektor MOCAK. Jak podkreśliła, "Sport w sztuce" to ekspozycja skierowana do szerokiej publiczności.
W MOCAK prezentowane są obrazy, fotografie, rzeźby, instalacje i realizacje wideo. "Niektórzy artyści koncentrują się na zagadnieniu rywalizacji, walki, doskonalenia samego siebie. Inni próbują pokazać, że sport to zagadnienie bardzo medialne i polityczne" - powiedziała PAP współkurator wystawy Delfina Piekarska.
Wystawę otwiera pokazywana dotąd w niewielu miejscach na świecie instalacja wideo Haruna Farockiego "Deep play" nawiązująca do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 r. Artysta korzystając z archiwalnych nagrań i własnych zdjęć starał się ukazać, z jak wielu środków medialnych - transmisji, animacji, nagrań akcji pojedynczych piłkarzy - korzystano podczas tego wydarzenia.
Włoch Paolo Canevari pokazuje chłopca, który w zrujnowanym Belgradzie ćwiczy grę w piłkę podbijając nogą ludzką czaszkę. Assa Kauppi ze Szwecji w "Wyścigu skończonym" - złożonym z siedmiu rzeźb i ośmiu postumentów ustawionych na szklanej podłodze - pokazuje pływaków, z których każdy jest skoncentrowany na innym momencie wyścigu. Pravdoliub Ivanov w instalacji złożonej z 16 piłek sprowadza fascynację piłką nożną do sprzętu do gry.
Na wystawie prezentowane są też prace Leona Chwistka, Edwarda Dwurnika, Vlastimila Hoffmana, Jerzego Nowosielskiego i Leni Riefenstahl. Ekspozycji towarzyszy katalog, którego pierwszą część stanowią teksty o sporcie postrzeganym m.in. z perspektywy literatury, filozofii, socjologii.
Do obejrzenia wystawy zachęcają w specjalnie nakręconym spocie Przemysław Babiarz, Justyna Kowalczyk, Krzysztof Hołowczyc, Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Anna Rogowska, Arkadiusz Radomski, Maja Włoszczowska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Szymon Ziółkowski i Maciej Żurawski.
"Sport w sztuce" potrwa do 30 września.
To druga - po "Historii w sztuce" - ekspozycja w MOCAK dedykowana jednemu zagadnieniu. W 2013 planowana jest wystawa "Ekonomia w sztuce".
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na krakowskim Zabłociu zostało otwarte rok temu. Do tej pory zorganizowało 17 wystaw, wydało się 16 publikacji, a placówkę odwiedziło ok. 60 tys. osób. "Mam nadzieję, że nie jest to energia noworodka, który przesadza z aktywnością i że nas ona nie opuści" - mówiła Potocka.
Wzbogaciła się też kolekcja muzeum. Na początku było to ok. 50 prac, dziś jest ich 3,5 tys. W 2012 r. MOCAK dzięki ministerstwu kultury otrzymał dotację w wysokości 1,8 mln zł na zakup nowych dzieł do kolekcji. (PAP)
wos/ hes/