Kilkadziesiąt archiwalnych czarno-białych fotografii i filmów przedstawiających działalność Pałacu Kultury można od środy oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawę zorganizowano w 50-tą rocznicę powstania kulturalnej placówki. W 1962 roku, w murach zamku cesarskiego w Poznaniu powstał Pałac Kultury, który miał według powołujących go do życia „służyć realizacji kulturalnej polityki państwa i socjalistycznemu wychowaniu społeczeństwa”.
„Trąci to socrealizmem, ale nie zmienia to faktu, że instytucja ta miała być wzorcową w sferze popularyzowania kultury w mieście i stała się ważnym dla mieszkańców miejscem. Do połowy lat 90-tych przez pracownie i kluby prowadzone w Pałacu przewinęły się tysiące osób, które można obejrzeć na naszych fotografiach” – powiedział w środę PAP kurator wystawy Maciej Szymaniak.
Na zdjęciach można znaleźć uwiecznione prace w różnych pracowniach Pałacu Kultury, podczas koncertów organizowanych w Sali Wielkiej pałacu czy z występów grup artystycznych z pałacu poza budynkiem instytucji.
Prezentowane na wystawie fotografie i filmy nie są zinwentaryzowane, i organizatorzy jubileuszowej wystawy chcą, aby zwiedzający, jak tylko coś będą wiedzieli na temat uwiecznionych wydarzeń podzielili się z nimi tą wiedzą.
„W każdej przestrzeni, gdzie są prezentowane zdjęcia jest zeszyt, do którego można wpisać swoje informacje. Mamy nadzieję, że sfotografowane historie da się w ten sposób opisać” – powiedział PAP Szymaniak.
Zamek, poznańska rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II, zbudowany został wg projektu Franza Schwechtena w latach 1905-1910. Wzniesiono go na wzór średniowiecznych zamków. W okresie międzywojennym był jedną z oficjalnych rezydencji polskich prezydentów oraz główną siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego.
W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera. Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania obiektu. Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze. Od 1996 roku jest siedzibą Centrum Kultury "Zamek", która jest jedną z największych tego rodzaju instytucji w kraju. Każdego roku odbywa się tu około 500 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań i warsztatów edukacyjnych.(PAP)
kpr/ abe/