Życie legendarnego jezuity i kapelana „Solidarności”, o. Stefana Miecznikowskiego, prezentuje wystawa, którą w poniedziałek otwarto w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Ekspozycję zorganizowały Archiwum i łódzki oddział IPN. Ekspozycję tworzy ponad 20 wielkoformatowych plansz. Jedna z nich przypomina, że w latach 80. duchowny służył łódzkiemu środowisku harcerskiemu jako nieformalny duszpasterz.
Autorzy wystawy podkreślili rolę zakonnika w tych latach jako mediatora, kiedy łódzka „Solidarność” rozpadła się na dwie główne frakcje, reprezentujące jakby "prawą" i "lewą "stronę tego związku. Pierwszą z nich - jak wynika z informacji IPN - było Prezydium Zarządu Regionalnego NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej z Andrzejem Słowikiem, Jerzym Kropiwnickim i Grzegorzem Pałką. Drugą stroną była Regionalna Komisja Wykonawcza NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej, kierowana przez m.in. Marka Edelmana i Ryszarda Kostrzewę, która była związana z Lechem Wałęsą.
Na otwierającej ekspozycję planszy można przeczytać, że dla księdza prawdziwą szkołą charakteru było harcerstwo. „Krzyż Męki Pańskiej stawiał na pierwszym miejscu, ale ideały zawarte w prawie harcerskim wypełniał całym życiem” – głosi napis na jednej z plansz.
Na kolejnej planszy pt. „Pod okiem bezpieki” pokazano działania milicji wobec duchownego oraz kopie tzw. informacji operacyjnych. Już od 1946 r. milicjanci z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Nowym Sączu zaczęli gromadzić informacje o młodym kleryku.
O. Stefan Miecznikowski urodził się w 1921 r. w Warszawie. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 50. opiekował się nowicjatem jezuickim w Kaliszu. Na 11 lat wrócił do tego miasta w 1967 r. i został po raz wtóry magistrem (mistrzem) tego nowicjatu. Pełnił funkcję polegającą na opiece duchowej i wychowawczej nowicjuszy, której brakowało w tym czasie w Kaliszu. W latach 1971-1978 ks. Miecznikowski był rektorem kaliskiej placówki.
Po wprowadzeniu stanu wojennego sporządzał w Łodzi listy aresztowanych i zatrzymanych, podejmował szereg działań na rzecz łódzkiej opozycji. Organizował pomoc dla rodzin prześladowanych oraz pozbawionych pracy. W 1980 r. został kapelanem powstającej w Łodzi "Solidarności". Powołał do życia Ośrodek Pomocy Uwięzionym i Internowanym, organizował specjalne spotkania dyskusyjne.
Duchowny zmarł w 2004 r. w Gdyni. W dniu święta Konstytucji 3 Maja w 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Ekspozycję można oglądać do końca marca.(PAP)
zak/ hes/