Ponad trzy tysiące obiektów, m.in. zbiór literatury łowieckiej i rzeźby, a także historyczna broń myśliwska, znajdą się na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; wernisaż odbędzie się w środę.
Jak poinformowała rzeczniczka muzeum Alicja Błażyńska, wystawa „95 lat Polskiego Związku Łowieckiego. Łowiectwo na odrodzonej Rzeczypospolitej i Ziemi Zielonogórskiej” została zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim w roku jubileuszu 100-lecia Odrodzenia Rzeczypospolitej oraz 95-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ).
„Te rocznice stały się pretekstem do przybliżenia - nieznanego szerszemu ogółowi społeczeństwa - zróżnicowanego dorobku polskiej kultury łowieckiej” – powiedziała Błażyńska.
Na wystawie znajdzie się ponad trzy tysiące obiektów, a wśród nich m.in. bogaty zbiór literatury łowieckiej, rzeźby, malarstwa, falerystyki myśliwskiej, a także historycznej broni myśliwskiej.
Będzie też okazja, żeby obejrzeć unikatowy zbiór prac o tematyce łowieckiej wykonanych przez polskich oficerów – myśliwych więzionych w niemieckich oflagach w czasie II wojny światowej.
„Z tych smutnych czasów pozostały rysunki węglem i ołówkiem, akwarele, tempery oraz pastele. Są również użytkowe prace graficzne, jak choćby ręcznie malowany kalendarz czy plakat informujący o organizacji wieczoru myśliwskiego” – wyjaśniła Błażyńska.
Dodała, że w jednej z sal muzealnych znajdą się eksponaty poświęcone patronom i opiekunom myśliwych - mitycznej Dianie, słowiańskiej bogini Dziewannie oraz św. Eustachemu i św. Hubertowi.
Większość z eksponatów zgormadzonych na wystawie pochodzi ze zbiorów Bogdana Kowalcze oraz Leszka Szewczyka – zielonogórskich myśliwych i kolekcjonerów artefaktów związanych z tą pasją. Obaj pełnią funkcje wiceprezesów Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ.
Wernisaż wystawy uświetni koncert muzyki zespołów muzyki myśliwskiej.
Ekspozycja, której kuratorem jest Marek Piotr Krzemień (autor szeregu albumów i publikacji o tematyce przyrodniczej i łowieckiej) będzie czynna do 3 maja br. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ agz/