Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2018

3 tys. eksponatów na wystawie o historii łowiectwa

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Ponad trzy tysiące obiektów, m.in. zbiór literatury łowieckiej i rzeźby, a także historyczna broń myśliwska, znajdą się na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; wernisaż odbędzie się w środę.

Jak poinformowała rzeczniczka muzeum Alicja Błażyńska, wystawa „95 lat Polskiego Związku Łowieckiego. Łowiectwo na odrodzonej Rzeczypospolitej i Ziemi Zielonogórskiej” została zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Łowieckim w roku jubileuszu 100-lecia Odrodzenia Rzeczypospolitej oraz 95-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ).

„Te rocznice stały się pretekstem do przybliżenia - nieznanego szerszemu ogółowi społeczeństwa - zróżnicowanego dorobku polskiej kultury łowieckiej” – powiedziała Błażyńska.

Na wystawie znajdzie się ponad trzy tysiące obiektów, a wśród nich m.in. bogaty zbiór literatury łowieckiej, rzeźby, malarstwa, falerystyki myśliwskiej, a także historycznej broni myśliwskiej.

Będzie też okazja, żeby obejrzeć unikatowy zbiór prac o tematyce łowieckiej wykonanych przez polskich oficerów – myśliwych więzionych w niemieckich oflagach w czasie II wojny światowej.

„Z tych smutnych czasów pozostały rysunki węglem i ołówkiem, akwarele, tempery oraz pastele. Są również użytkowe prace graficzne, jak choćby ręcznie malowany kalendarz czy plakat informujący o organizacji wieczoru myśliwskiego” – wyjaśniła Błażyńska.

Dodała, że w jednej z sal muzealnych znajdą się eksponaty poświęcone patronom i opiekunom myśliwych - mitycznej Dianie, słowiańskiej bogini Dziewannie oraz św. Eustachemu i św. Hubertowi.

Większość z eksponatów zgormadzonych na wystawie pochodzi ze zbiorów Bogdana Kowalcze oraz Leszka Szewczyka – zielonogórskich myśliwych i kolekcjonerów artefaktów związanych z tą pasją. Obaj pełnią funkcje wiceprezesów Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ.

Wernisaż wystawy uświetni koncert muzyki zespołów muzyki myśliwskiej.

Ekspozycja, której kuratorem jest Marek Piotr Krzemień (autor szeregu albumów i publikacji o tematyce przyrodniczej i łowieckiej) będzie czynna do 3 maja br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL