Kultura i sztuka po 1989 roku

15.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

Amatorskie zdjęcia dokumentujące życie wsi w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Ponad 100 czarno-białych fotografii dokumentujących życie mieszkańców dolnośląskiej wsi Brzózka można oglądać od piątku na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Zdjęcia przez szereg lat były wykonywane przez mieszkańca wsi – Augustyna Czyżowicza.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, wystawa zatytułować „Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość...” to pierwsza obszerna prezentacja prac wiejskiego fotografa-amatora, którego negatywy zakupiło w 2014 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Czyżowicz, mieszkaniec dolnośląskiej wsi Brzózka, od 1956 r. fotografował przez szereg lat życie codzienne swoich sąsiadów oraz mieszkańców ościennym miejscowości. Był zapraszany na wszystkie znaczące wydarzenia i uroczystości, które odbywał się w tej wsi.

„Znajdziemy w tym zbiorze liczne fotografie ważnych momentów obrzędowych: chrztów, pierwszych komunii, zaślubin, uroczystych zakończeń roku szkolnego, procesji Bożego Ciała, pielgrzymek, śmierci i pogrzebów” – powiedziała Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy.

Na wystawie można zobaczyć fotografie dzieci, żołnierzy, wiejskich gospodarzy czy wielopokoleniowych rodzin. „Fotograf przygląda się fotografowanym z wyraźnym zaciekawieniem i dociekliwością, a niekiedy z czułością. Ta bliska relacja przekłada się na końcowy efekt - zdjęcia uwieczniają wzruszenia niedostępne postronnym obserwatorom" – dodała kurator.

Organizatorzy wystawy podkreślają, że zdjęcia Czyżowicza wpisuje się w nurt chłopskiej fotografii uznanej przez badaczy za odrębne zjawisko, swego rodzaju fenomen kulturowy.

„Są one zarazem indywidualną opowieścią niezwykłego człowieka, który podjął się szczególnej misji ocalenia od zapomnienia bliskiego mu fragmentu świata. Obserwatora, kronikarza i przenikliwego artysty, który potrafi dostrzec i uwiecznić to, co ten świat tworzyło” - podkreśliła kurator.

Ekspozycja została uzupełniona filmem dokumentalny poświęconym Czyżowiczowi oraz eksponatami z jego prywatnego muzeum. To przede wszystkim przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty rolnicze pochodzące z Sąsiadowic koło Lwowa, gdzie spędził dzieciństwo i wsi Brzózka, gdzie trafił z rodziną po II wojnie światowej.

Ekspozycję można zwiedzać do 7 sierpnia.(PAP)

pdo/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL