Kultura i sztuka po 1989 roku

21.03.2019

Aukcja „Art Outlet. Sztuka Dawna" zakończy wystawę w DESA Unicum

Wojciech Kossak, Ułan i dziewczyna. Źródło: DESA Unicum Wojciech Kossak, Ułan i dziewczyna. Źródło: DESA Unicum

Ponad sto obiektów sztuki dawnej znalazło się na wystawie zorganizowanej w DESA Unicum w Warszawie. W czwartek wieczorem dzieła będą licytowane na aukcji „Art Outlet. Sztuka Dawna".

„Specyfiką aukcji Art Outlet. Sztuka Dawna jest to, że pokazujemy na niej obiekty łatwiej dostępne, o niższej kategorii cenowej, które zasługują jednak na uwagę" – powiedział PAP Jan Koszutski, ekspert rynku sztuki. "Outlet jest adresowany do klientów poszukujących okazji, starających się zdobyć obiekty pasujące do kolekcji” - dodał.

DESA Unicum przedstawiła bogaty zestaw dzieł. Na wystawie znalazło się sto obiektów, które będą przedmiotem aukcji. „Po raz pierwszy dzieła prezentujemy w układzie tematycznym: miasta, pejzaże górskie, wieś polska-bardzo wdzięczny i chętnie podejmowany przez malarzy temat” – zaznaczył Koszutski.

Jak dodał, ciekawa jest też sekcja portretowa z dawnym malarstwem XVII i XVIII-wiecznym. „Jest też bardzo lubiana przez kolekcjonerów Szkoła Paryska z obrazami Menkesa, Mondzaina. I naturalnie nie mogło zabraknąć tradycyjnych polskich tematów, takich jak konie, jeźdźcy, ułani na obrazach, np. Kossaków czy Monachijczyków. A zatem na ten wiosenny outlet warto zwrócić uwagę” – podkreślił ekspert.

Na wystawie z zaprezentowane zostaną dwa obrazy Wojciecha Kossaka. „Ułan i dziewczyna” - praca z okresu międzywojnia. Drugim dziełem jest „Studium głowy konia”. "Malowanie anatomii tych zwierząt artysta opanował do perfekcji” – zaznaczył Koszutski.

Eksponowane są też m.in. Portret autorstwa Franza von Lenbacha, czołowego portrecisty działającego w Monachium, płótna Stanisława Klimowskiego oraz seria XIX-wiecznych portretów. „To obrazy, które przez kilkadziesiąt lat wisiały zapomniane w jednym z opuszczonych warszawskich mieszkań. Eksperci jadący na miejsce nie spodziewali się, że odnajdą tak wyjątkowe dzieła. Obrazy zostały poddane konserwacji, a część z nich zostanie wystawiona na aukcji Art Outlet” - można przeczytać w katalogu.

Pokazywane są również prace klasyków sztuki dawnej np. Gorstkina i Wywiórskiego. Artysta swój warsztat doskonalił pod okiem m.in. Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Prezentowany na wystawie „Jeździec wschodni” został namalowany przez artystę, kiedy ten miał zaledwie 24 lata. Tworzył wówczas, typowe dla polskiego środowiska w Monachium, sceny powstańcze oraz wielce popularne sceny o charakterze wschodnim.

Z kolei praca Władysława Wankiego to – jak zaznaczają organizatorzy - wyjątkowa rzadkość na rynku. Jego twórczość była wysoko ceniona przez polskie środowisko artystyczne, po śmierci została niemal zapomniana. Prezentowane na wystawie „Spotkanie z lasem” pochodzi z wczesnego okresu twórczości Wankiego. Malował wtedy sentymentalne sceny rodzajowe, popularne w ówczesnym malarstwie monachijskim. Wyjątkowym dziełem jest również martwa natura Zygmunta Józefa Menkesa. Obraz powstał po wyjeździe artysty z Paryża do Nowego Jorku; jest związany z najbardziej dojrzałym okresem twórczości Menkesa.

Wystawę „Art Outlet. Sztuka Dawna” zakończy 21 marca aukcja w warszawskim salonie Domu Aukcyjnego DESA Unicum. (PAP)

Anna Bernat

abe/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL