Inne

24.03.2018

Barbarzyńskie tsunami - wystawa w Lublinie o wędrówkach dawnych ludów

Biżuterię, naczynia, monety, elementy uzbrojenia dawnych ludów oraz przebieg ich wędrówek od III do VII wieku można oglądać na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” w muzeum na Zamku w Lublinie.

Ekspozycja dotyczy okresu najbardziej intensywnych migracji plemion barbarzyńskich, które przyczyniły się do upadku Imperium Rzymskiego.

Wystawa jest formą popularyzacji efektów naukowego projektu „Maestro” zatytułowanego „Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą”, którego koordynatorem był prof. Aleksander Bursche z Uniwersytetu Warszawskiego. „Okres, którego ta wystawa dotyczy, jest okresem niesłychanej mobilności ludzkiej(…). To czas, który nazwano okresem wędrówek ludów i jest on mało znany w polskiej literaturze” – powiedział prof. Bursche.

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 500 zabytków archeologicznych pochodzących z 12 muzeów i instytucji naukowych. To m.in. monety, naczynia, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – odkryte w różnych miejscach Polski. Eksponaty umieszczone są w przeszklonych, przestrzennych gablotach lub witrynach wyposażonych w ekrany dotykowe, na których zamieszczone są szczegółowe informacje o znaleziskach.

Ważnym elementem ekspozycji jest multimedialna prezentacja - na dużym ekranie – przedstawiająca proces przemieszczania się różnych ludów po Europie, na początku nowej ery. Na ekranie można śledzić pochód poszczególnych ludów, np. Hunów, Bałtów, Wizygotów, Słowian, Wandalów (oznaczonych różnymi kolorami) i ich związek z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży, które mają przybliżyć historie i kulturę Cesarstwa Rzymskiego. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, np. jak budowano mozaiki w rzymskiej willi, jak pisano na glinianych tabliczkach czy jak robiono biżuterię i ozdoby w okresie wędrówek ludów.

Wystawę „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły” w Muzeum Lubelskim, które mieści się na Zamku w Lublinie, można będzie oglądać do 27 maja.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z jedenastoma muzeami. Będzie prezentowana w Polsce do marca 2020 roku w różnych muzeach m.in. w Olsztynie, Poznaniu, Zamościu, Krakowie, Kaliszu.(PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL