Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2019

„Bezludzka Ziemia” i „Centrum Natury Współczesnej” – dwie nowe wystawy w CSW

„Bezludzka Ziemia” i „Centrum Natury Współczesnej” to dwie nowe wystawy w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, których wernisaż odbędzie się w piątek. Ekspozycje poświęcone są przyrodzie, jej degradacji, ekologii i próbom ratowania środowiska naturalnego.

Obie wystawy zrealizowano w ramach projektu "Plastyczność planety"; poświęcone są przyrodzie, jej degradacji, ekologii i próbom ratowania środowiska naturalnego z jednej strony, jak też sposobom ratowania się człowieka przed żywiołami.

"Otwieramy dwie równoległe wystawy w ramach w ramach projektu +Plastyczność planety+. Jedna z nich +Bezludzka ziemia+ obejmuje 13 prac; są to instalacje wideo, obiekty, instalacje fotograficzne, czyli pełne spektrum sztuki współczesnej. Natomiast druga +Centrum Natury Współczesnej+, przygotowana specjalnie dla Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przez kolektyw Forensic Architecture, prezentuje przede wszystkim dowody ingerencji człowieka w środowisko, np. użycie herbicydów podczas wojny w Palestynie i Kolumbii. Są to wizualizacje tych działań” - opisywał ekspozycje w rozmowie z PAP kurator Jarosław Lubiak.

Jak zauważył, "artyści próbują wyrazić to, że przyroda jest organizmem reagującym". "Zmiany, które wprowadza człowiek doprowadzają do zniszczenia, destrukcji świata, środowiska, w którym żyjemy do tej pory żyliśmy, ale przyroda wytwarza nowe formy, których nie znamy, których nie rozumiemy, z którymi znowu musimy się zmierzyć. Nie jest to wystawa o destrukcji, ale raczej o tym, co z niej wynika, jak się zachować wobec tych wszystkich zmian. Można powiedzieć, że prace artystów stanowią pewną próbę orientacji" - dodał kurator.

„Warto pamiętać, że w przyrodzie nie mamy pojęcia odpadów, jest to bowiem materia, która zmienia formę" – zaznaczył Lubiak. "Z jednej strony natura wydaje się bezbronną materią, całkowicie poddaną eksploatacji i dewastacji, z drugiej jednak jawi się jako żywioł, który potrafi ze zwielokrotnioną siłą odwzajemnić przemoc, jaką zadajemy środowisku” - powiedział.

Częścią projektu są także 10. numer magazynu internetowego „Obieg” pod tytułem „Stawanie się Ziemią”, pasmo filmowe o antropocenie oraz program spotkań.

Artyści, których prace są eksponowane na wystawie „Bezludzka Ziemia” to Ursula Biemann i Mo Diener, Gast Bouschet i Nadine Hilbert, Bonita Ely, Kelly Jazvac, Agnieszka Kurant, Diana Lelonek, Angelika Markul, the Mycological Twist (Eloise Bonneviot and Anne de Boer), Pakui Hardware, Tom Sherman, Aleksandra Ska, Monika Zawadzki, Marina Zurko.

Kolektyw śledczy Forensic Architecture tworzą Samaneh Moafi, Shourideh C. Molavi, Hannah Meszaros Martin, Stefan Laxness, Robert Preusse, Robert Trafford, Imani Jacqueline Brown, Corey Scher, Salvador Navarro-Martinez, Sarah Nankivell, Eyal Weizman.

Wystawy będą czynne do 22 września. (PAP)

Anna Bernat

abe/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL