Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2019

„Caminando” Magdaleny Abakanowicz na wystawie i aukcji w DESA Unicum

„Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Źródło: DESA Unicum „Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Źródło: DESA Unicum

Instalacja „Caminando” Magdaleny Abakanowicz jest prezentowana na wystawie „Rzeźba i formy przestrzenne” w salonie DESA Unicum w Warszawie. Dzieło będzie licytowane na aukcji 29 października i może zostać sprzedane za rekordową sumę 10 mln zł.

"Po raz pierwszy dzieło sztuki w Polsce może osiągnąć podczas licytacji tak wysoką cenę - 10 milionów złotych" - poinformowali PAP organizatorzy.

"+Caminando+, to grupa dwudziestu rzeźb, tzw. figur kroczących, które Magdalena Abakanowicz wykonała na przełomie 1998 i 1999 r. Rzeźby z brązu powstały w odlewni w Bolonii, pod okiem artystki. Następnie trafiły na targi sztuki w Bazylei w 1999 r., a potem zostały wysłane do Marlborough Gallery w Nowym Jorku. Tam sprzedano je od ręki" - powiedziała PAP Agata Matusielańska, ekspert sztuki współczesnej.

Jak dodała, rzeźby zostały zakupione przez aktora Robina Williamsa i jego żonę Marshę, którzy od dłuższego czasu kolekcjonowali dzieła wybitnych artystów. "Marsha zajmowała się tkaniną podczas swoich studiów na Akademii Sztuk Pięknych i właśnie tam usłyszała o Abakanowicz. Do 2018 r. rzeźby te stały w posiadłości Williamsów, potem trafiły do rąk prywatnego kolekcjonera, który obecnie wystawił je na warszawską aukcję" - wyjaśniła Matusielańska.

"Pozycja Magdaleny Abakanowicz na światowym rynku sztuki jest bardzo silna" - podkreśliła ekspertka. Dodała, że w 2020 roku w londyńskiej Tate Modern, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji sztuki, odbędzie się wystawa poświęcona w całości twórczości polskiej rzeźbiarce.

Jak informują organizatorzy wystawy, pojedyncze rzeźby zmarłej w 2017 roku artystki sprzedają się za równowartość pół miliona złotych, a rekordową dotychczas kwotę, ponad milion złotych, zapłacono za jej pracę "Parys" i "Odys".

Łącznie na wystawie "Rzeźba i formy przestrzenne" zaprezentowanych zostanie ponad 70 prac - m.in. Igora Mitoraja, Ryszarda Winiarskiego i Władysława Hasiora. 29 października wszystkie zostaną zlicytowane. (PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL