Ornat z wyprawy królowej Bony, antyfonarz Jana Łaskiego i Biblia Leopolity z XVI w. - to kilka z wielu cennych eksponatów prezentowanych na wystawie poświęconej 1050. rocznicy chrztu Polski, która została otwarta w środę w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
"To wystawa wyjątkowa, przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Jest ona w szczególny sposób dedykowana wszystkim pielgrzymom, którzy przyjadą do Łodzi na Światowe Dni Młodzieży. Celem ekspozycji jest pokazanie wkładu Kościoła w rozwój dziedzictwa narodowego i kulturowego naszej ojczyzny" - podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr Machlański.
Wystawa "Trwajcie w tym świętym dziedzictwie... 1050. rocznica Chrztu Polski na ziemiach Archidiecezji Łódzkiej" składa się z kilku sekcji, w których zaprezentowano m.in. historię ziemi polskich i ich związki z krajami chrześcijańskimi we wczesnym średnioweczu, znaczenie aktu chrztu Polski, materialne przejawy obecności religii chrześcijańskiej w Polsce Środkowej od XII do XVIII w.
"Wśród eksponatów znajduje się antyfonarz - przepięknie ilustrowana księga z początku XVI w. ufundowana przez prymasa Jana Łaskiego dla kolegiaty łaskiej. Można też zobaczyć Biblię Leopolity dedykowaną królowi Zygmuntowi Augustowi czy tzw. ornat królowej Bony - ornat, który Bona Sforza przywiozła w swoim posagu z Italii i w którym kapłan odprawiał msze dla rodziny królewskiej" - zaznaczył Machlański.
Odrębne sekcje poświęcono archiwaliom dotyczącym dziejów łódzkich parafii oraz pamiątkom związanym ze świętymi, m.in. z pielgrzymkami do Polski papieża Jana Pawła II.
"Prezentowane eksponaty związane są z wyjątkowymi postaciami, wywodzącymi się z naszego regionu, np. prymas Jan Łaski był jednym z najwybitniejszych dyplomatów początku XVI wieku w Polsce. Patronka Łodzi święta Faustyna Kowalska jest słynna na całym świecie. Ciekawą, a mniej znaną postacią jest też błogosławiony Anastazy Pankiewicz, który w łódzkiej dzielnicy Bałuty założył w okresie XX-lecia międzywojennego szkołę dla najbiedniejszych dzieci" - dodał Machlański.
Wystawie towarzyszy również monografia przygotowana przez historyków, w której obok opisu najciekawszych eksponatów zawarto artykuły poświęcone znaczeniu chrztu Polski, rozwojowi chrześcijaństwa na ziemiach polskich i dziejom Archidiecezji Łódzkiej.
Z myślą o uczestnikach ŚDM odwiedzających Łódź w czasie Dni w Diecezjach, opracowanie - podobnie jak opisy ekspozycji - zredagowano w języku polskim i angielskim.
Wystawę w Muzeum Tradycji Niepodległościowych będzie można oglądać do końca listopada. (PAP)
agm/ agz/