Religia

29.01.2020

Centrum Myśli Jana Pawła II udostępnia wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny”

Źródło: Centrumjp2.pl Źródło: Centrumjp2.pl

Z okazji przypadającej 18 maja setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny” – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Centrum Joanna Korzeniewska.

Podkreśliła, że zaprojektowana zgodnie z nowatorską, wystawienniczą ideą gotowa do druku ekspozycja może być pozyskiwana nieodpłatnie w formie cyfrowej do dalszego upowszechniania przez instytucje, szkoły, parafie, organizacje pozarządowe i samorządy.

"Wystawa +Karol Wojtyła. Narodziny+ zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka, poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski, wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i w ostatnich chwilach życia" – powiedziała rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podkreśliła, że wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, i tych, którzy urodzili się już po jego śmierci.

Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i świata.

"Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia" – zaznaczyła Korzeniewska.

Poinformowała, że ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące od osób prywatnych, instytucji, agencji prasowych i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wystawa jest udostępniana nieodpłatnie. Jej treść zostanie dostarczona zainteresowanym instytucjom w postaci pliku cyfrowego w wysokiej rozdzielczości. Pliki produkcyjne wystawy dostępne są w następujących rozmiarach: 10 plansz w formacie B1 (70 cm x 100 cm) lub 10 plansz w formacie A3 (29,7 cm x 42 cm).

Dzięki elastycznej formule wystawienniczej każdy z organizatorów będzie mógł zadecydować o wyborze, przystosowanego do swoich potrzeb i możliwości, rozwiązania ekspozycyjnego, które z łatwością, szybko i niedrogo będzie mogło zostać zrealizowane w lokalnej drukarni.

Instytucje zainteresowane bezpłatnym otrzymaniem plików do druku mogą skontaktować się z właścicielem wystawy pod adresem narodzinyJP2@centrumjp2.pl. Regulamin udostępniania wystawy i poglądowe plansze można obejrzeć online i pobrać na stronie Centrumjp2.pl

Portal JP2online.pl w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły w maju br. udostępni największą internetową bazę papieską zawierającą m.in. zdjęcia, teksty, dokumenty i nagrania wideo. Korzystanie z niej będzie nieodpłatne, a większość materiałów będzie udostępniona na wolnej licencji.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Działa w dziedzinie kultury, edukacji i tworzenia zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym. Jest operatorem stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl, stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL