Sześć ekspozycji ukazujących różne formy aktywności kulturowej człowieka złoży się na cykl „Z ziemi zrodzone, rękoma przetworzone”, przygotowany przez Muzeum Etnograficzne w Ochli (lubuskie). Wernisaż pierwszej wystawy pn. „Mentawai - plemię żyjące jak przed tysiącami lat” - w piątek.
Pozostałe części cyklu to: „W koszuli się rodzi a nagi po świecie chodzi”, „Od ziarna zboża, mąki do podpłomyka, chleba i piernika”, „Przetwórstwo kukurydzy”, „Tajemnice ukrytego detalu” i „Twórczość Elżbiety Altevogt”.
Ekspozycje zostaną zorganizowane w zabytkowych obiektach skansenu architektury ludowej z XVIII, XIX i początków XX wieku na terenie Muzeum w Ochli i będą czynne do listopada br.
„Wystawy będą bazować na zbiorach z naszego muzeum, materiałach badawczych, a także na unikatowych zbiorach prywatnych kolekcji. Wyselekcjonowane eksponaty na każdą z ekspozycji przedstawiają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i merytoryczną” - powiedziała PAP Wiesława Biernacka z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.
Wystawa pt. "Od ziarna zboża, mąki do podpłomyka", prezentuje wszystkie etapy przetwórstwa zboża z wykorzystaniem bogatej kolekcji zabytków, pochodzących z obszarów II Rzeczpospolitej. Dopełnieniem będą nagrania fonograficzne opowiadające gwarą o wypieku chleba i jego kulturowej roli w życiu człowieka.
Podobny temat zaprezentowany będzie na wystawie pn. „Przetwórstwo kukurydzy”, która zagości w XVIII-wiecznym drewnianym spichlerzu. „Zaprezentujemy tam zabytki techniki do obróbki kukurydzy i przetwarzania kukurydzy na kaszę i mąkę, ze szczególnym uwzględnieniem kultury reemigrantów z Bukowiny Rumuńskiej. Wśród tych osadników ziem zachodnich, w przeciwieństwie do ludności miejscowej kukurydza była nie tylko pożywieniem, ale także miała cechy kulturotwórcze” - wyjaśniła Biernacka.
Na tej ekspozycji znajdą się m.in. młynki, terebiałki, żarna, łuskarki, plansze ze zdjęciami obrazującymi tradycje "kłaki" czyli wspólnej pracy mieszkańców wsi bukowińskich znajdujących się w regionie lubuskim. Wystawa będzie prezentowała zwyczaje i obrzędy grupy utożsamiającej się z tymi tradycjami i przekazującej je następnym pokoleniom w formie plansz zawierające fotografie i narracje.
„Lubuskie wiatraki” i „Tajemnice ukrytego detalu” będą wystawami fotograficznymi. Pierwsza pokaże nieistniejące oraz istniejące młyny wietrzne z regionu. Druga, skoncentruje się na rozwiązaniach technicznych i architektonicznych stosowanych w zabytkowych, obiektach architektury podcieniowej z terenu Zachodniej Polski. Uzupełnieniem wystawy będą oryginalne elementy zabytkowych konstrukcji architektonicznych.
Odmienny charakter będzie mieć wystawa witraży wykonanych przez Elżbietę Altevogt. Tematem prac artystki z Kożuchowa (Lubuskie) jest związek człowieka z naturą. Będą to współczesne interpretacje na temat trudnego chłopskiego życia w dawnych czasach. (PAP)
mmd/ ls/