Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2019 aktualizacja 08.09.2019

Czołowi artyści realizmu magicznego prezentują swe dzieła w Szczyrku

Ponad 90 dzieł sztuki 35 artystów z Polski i zagranicy, reprezentujących w sztuce kierunek magicznego realizmu i surrealizmu, można obejrzeć od soboty na wystawie „Magical Dreams V” w Bator Art Gallery w Szczyku (Śląskie).

„To największa w Polsce ekspozycja, która promuje kierunek w sztuce określany także mianem sztuki wizjonerskiej, czy też fantastycznej. Artyści, których prace prezentujemy, pochodzą z 12 krajów, m.in. z Austrii, Belgii, Francji, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Włoch" – powiedziała w sobotę Katarzyna Bator.

Jak dodała, na wystawie zaprezentowane zostały najbardziej wartościowe dzieła współczesnych twórców z kręgu magicznego realizmu. „Prace są niezwykle zróżnicowane, często metafizyczne lub odwołujące się do geometrii, czy nawet matematyki. To zróżnicowanie jest wręcz niezwykłe” – powiedziała.

W Bator Art Gallery zobaczyć można prace indywidualności tej miary, co Tomasz Sętowski. Są obrazy Francuza Lucasa Kandla, który po raz pierwszy wystawia w Polsce. „To wybitna postać światowej sztuki wizjonerskiej” – zaznaczyła Katarzyna Bator. Na wystawie obejrzeć można m.in. dzieła Christophe`a Vachera, związanego z wytwórnią DreamWorks Animation, a wcześniej z Disney`em. Oprócz malarstwa jest metaloplastyka Tima Roosena, rzeźba z brązu Katarzyny Bułki-Matłacz i ceramika Jacka Opały. Ekspozycji towarzyszy prezentacja fotografii szczyrkowianina Kazimierza Pilarza.

Zdaniem Katarzyny Bator, od kilku lat - nie tylko w Polsce - trwa boom na prace związane z magicznym realizmem. „We Francji organizowanych jest kilka wystaw, które promują ten kierunek. Popularny jest on też w Belgii, Holandii, Austrii, czy Niemczech. Z kolei Polska doczekała się obecnie wspaniałego pokolenia artystów” – powiedziała.

Pierwsza wystawa "Magical Dreams" odbyła się w 2011 r. z inicjatywy Bator Art Gallery i artysty malarza Jacka Lipowczana. Obecna edycja jest piątą. Zdaniem Katarzyny Bator, od początku ekspozycja spotyka się z dużym zainteresowaniem artystów, publiczności i kolekcjonerów.

Wystawę w szczyrkowskiej galerii można będzie oglądać do końca października. Później zostanie zaprezentowana w warszawskim Centrum Promocji Kultury. Zobaczyć ją będzie można także zagranicą: w Wiener Neustadt w Austrii oraz w Wolnzach i Zetel w Niemczech.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.

Marek Szafrański (PAP)

szf/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL