Ponad 90 dzieł sztuki 35 artystów z Polski i zagranicy, reprezentujących w sztuce kierunek magicznego realizmu i surrealizmu, można obejrzeć od soboty na wystawie „Magical Dreams V” w Bator Art Gallery w Szczyku (Śląskie).
„To największa w Polsce ekspozycja, która promuje kierunek w sztuce określany także mianem sztuki wizjonerskiej, czy też fantastycznej. Artyści, których prace prezentujemy, pochodzą z 12 krajów, m.in. z Austrii, Belgii, Francji, Meksyku, Niemiec, Polski, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Włoch" – powiedziała w sobotę Katarzyna Bator.
Jak dodała, na wystawie zaprezentowane zostały najbardziej wartościowe dzieła współczesnych twórców z kręgu magicznego realizmu. „Prace są niezwykle zróżnicowane, często metafizyczne lub odwołujące się do geometrii, czy nawet matematyki. To zróżnicowanie jest wręcz niezwykłe” – powiedziała.
W Bator Art Gallery zobaczyć można prace indywidualności tej miary, co Tomasz Sętowski. Są obrazy Francuza Lucasa Kandla, który po raz pierwszy wystawia w Polsce. „To wybitna postać światowej sztuki wizjonerskiej” – zaznaczyła Katarzyna Bator. Na wystawie obejrzeć można m.in. dzieła Christophe`a Vachera, związanego z wytwórnią DreamWorks Animation, a wcześniej z Disney`em. Oprócz malarstwa jest metaloplastyka Tima Roosena, rzeźba z brązu Katarzyny Bułki-Matłacz i ceramika Jacka Opały. Ekspozycji towarzyszy prezentacja fotografii szczyrkowianina Kazimierza Pilarza.
Zdaniem Katarzyny Bator, od kilku lat - nie tylko w Polsce - trwa boom na prace związane z magicznym realizmem. „We Francji organizowanych jest kilka wystaw, które promują ten kierunek. Popularny jest on też w Belgii, Holandii, Austrii, czy Niemczech. Z kolei Polska doczekała się obecnie wspaniałego pokolenia artystów” – powiedziała.
Pierwsza wystawa "Magical Dreams" odbyła się w 2011 r. z inicjatywy Bator Art Gallery i artysty malarza Jacka Lipowczana. Obecna edycja jest piątą. Zdaniem Katarzyny Bator, od początku ekspozycja spotyka się z dużym zainteresowaniem artystów, publiczności i kolekcjonerów.
Wystawę w szczyrkowskiej galerii można będzie oglądać do końca października. Później zostanie zaprezentowana w warszawskim Centrum Promocji Kultury. Zobaczyć ją będzie można także zagranicą: w Wiener Neustadt w Austrii oraz w Wolnzach i Zetel w Niemczech.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze.
Marek Szafrański (PAP)
szf/ mhr/