Inne

06.07.2018

Dom rybaka z początku XX w. na wystawie

"Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku" "Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku"

Rekonstrukcję domu rybaka z lat 20. i 30. XX w. będzie można od najbliższej soboty oglądać w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu (Zachodniopomorskie). Na zwiedzających czekają m.in. meble, fotografie i narzędzia używane przez ówczesnych rybaków.

Wystawa "Dom rybaka. Rekonstrukcja stanu z lat 20. i 30. XX wieku" przedstawia ciekawy okres w historii pobrzeża Bałtyku, w którym uwidocznił się proces zmiany wiosek rybackich w nadmorskie kurorty.

Ekspozycję tworzą m.in. meble pochodzące rybackich domów, fotografie przedstawiające je z zewnątrz, a także sprzęty i urządzenia wykorzystywane przez rybaków w ich pracy - powiedziała w piątek PAP Iwona Karwowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jak dodała, zdecydowana większość eksponatów to wyposażenie domostw, dzięki któremu można sobie lepiej wyobrazić jak wyglądał dom rybaka na początku ubiegłego wieku.

W drugiej połowie XIX w. nad Bałtyk coraz liczniej przyjeżdżali letnicy, którzy mieszkali w wynajmowanych od rybaków izbach. Napływ letników do w pewien sposób izolowanych wiosek rybackich wymuszał na mieszkańcach dostosowanie się do potrzeb kuracjuszy i nowoczesności. Modernizowano i rozbudowywano stare domy, które na tym terenie w większości wzorowane były na dolnosaksońskiej architekturze mieszkalnej, gdzie pod jednym dużym dachem znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie.

Nowe domy budowane z cegły nawiązywały do miejskiego stylu. Odwzorowywano go także we wnętrzach mieszkalnych kupując do nich szafy, kredensy, wyściełane kanapy, sofy i krzesła. Kuchnie wyposażano w pochodzące z fabryk sprzęty, narzędzia i naczynia. Rezygnowano z tradycyjnych, zazwyczaj pokrytych malaturą mebli: krzeseł i foteli o siedziskach z dartych korzeni sosny, wyplatanych w misterne wzory, czy skrzyń i szaf żywnościowych.

Lata 20. i 30. ubiegłego wieku były czasem, gdy nowe wzory i miejska estetyka współistniały z dawnymi elementami wyposażenia wnętrz, ale coraz częściej odchodziły od tradycyjnych wzorców na rzecz indywidualnych pomysłów.

Wystawa Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentowana będzie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu do połowy października br. (PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL