Kultura i sztuka po 1989 roku

20.02.2018

"Drogi do Niepodległej" w Muzeum Ziemi Lubuskiej

"Drogi do Niepodległej". Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej "Drogi do Niepodległej". Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

Z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można obejrzeć wystawę pt. "Drogi do Niepodległej" przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie – poinformował kurator wystawy Longin Dzieżyc z zielonogórskiego muzeum.

"Wystawa ukazuje całokształt okoliczności, wydarzeń i postaci, które wpłynęły na odrodzenie się państwa polskiego w listopadzie 1918 r. Mamy tutaj informacje zarówno o sytuacji politycznej w Europie, jak i działaniach najbardziej świadomych, zaangażowanych patriotycznie elit społeczeństwa polskiego, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli" – wyjaśnił Dzieżyc.

Otwarcie wystawy nastąpi w środę. Ekspozycja ma charakter planszowy i składa się z 36 paneli. Na wstępie przypomina trzy główne nurty polityczne, jakie wyłoniły się na ziemiach polskich pod koniec XIX w.: narodowy, socjalistyczny i ludowy, ukazując mimo różnic programowych ich wkład w drodze do odzyskania po 123 latach niepodległości.

Ukazuje także najważniejsze działania zbrojne: I Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, zaangażowania trzech Polskich Korpusów na Wschodzie oraz Błękitnej Armii generała Hallera. Przekaz zamykają informacje o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz Traktacie Wersalskim, sankcjonującym nowy europejski ład po I wojnie światowej.

Ekspozycja została przygotowana na podstawie zbiorów: Archiwum Akt Nowych, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Biblioteki Narodowej, Centralnego Archiwum Wojskowego i kilku innych instytucji. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia br.

Prezentowane przedsięwzięcie jest jednym z szeregu działań przygotowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej z okazji 100. rocznicy powrotu państwa polskiego na mapę Europy.

Na listopad tego roku planowane są wystawy: "Szable żołnierza polskiego (1794-1918) ze zbiorów Pawła Komorowskiego" oraz "Marszałek Piłsudski w ikonografii". (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL