Kultura i sztuka po 1989 roku

13.03.2019

Dwie wystawy brytyjskiej sztuki i fotografii w Gdańsku

"Made in Britain". Źródło: MNG "Made in Britain". Źródło: MNG

Dwie wystawy - "Made in Britain" oraz "... On making" - prezentujące współczesną sztukę oraz fotografię z Wielkiej Brytanii przygotowało Muzeum Narodowe w Gdańsku. Wernisaż obu ekspozycji - w czwartek.

Na wystawie "Made in Britain" zaprezentowanych zostanie 132 prac - obrazów, rysunków i grafik, powstałych głównie w XXI wieku w Wielkiej Brytanii.

"Dzieła te pochodzą ze zbioru The Priseman Seabrook Collection. Będzie to pierwszy w Polsce pokaz tej niezwykle ciekawej prywatnej kolekcji, którą Robert Priseman i jego żona, Ally Seabrook, zaczęli tworzyć w 2014 roku. Świadomi renesansu tradycyjnego środka wyrazu, jakim jest malarstwo, wybrali oni właśnie tę dziedzinę sztuki jako fundament własnej kolekcji. Skupili się na sztuce tworzonej w Wielkiej Brytanii od 2000 roku, niemniej w odniesieniu do grafik, rysunków i akwareli rozszerzyli kryterium czasu powstania dzieł o XX wiek" - rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka.

W The Priseman Seabrook Collection są prace uznanych artystów takich jak Tracey Emin – jedna z dwóch pierwszych kobiet z tytułem profesora rysunku w Royal Academy od Art, David Hockney – w latach 60. związany z ruchem pop-art czy Alisson Pilkington – malarka, która znalazła się w gronie 100 najbardziej wpływowych i ekscytujących twórców początku XXI wieku, przedstawionych przez Kurta Beersa w jego książce "100 Artists of Tomorrow".

Z The Priseman Seabrook Collection będą pochodzić też wystawiane w Gdańsku dzieła takich brytyjskich artystów jak Ehryn Torrel, Marry Webb, Paula McArthur, Nicholas Middleton i Simon Burton, którzy są laureatami wielu międzynarodowych konkursów.

"Wiele prezentowanych na wystawie +Made in Britain+ prac sytuuje się na pograniczu abstrakcji i figuracji, w innych odnajdziemy połączenia malarstwa, fotografii, kolażu z techniką 3D. Niektóre prace świadczą o tym, że już sam wybór środków i formy był częścią procesu twórczego, refleksją nad malarstwem jako medium" - dodała rzecznik gdańskiego muzeum.

Na wystawie "... On making" zaprezentowanych zostanie 44 fotografii, autorstwa dziewięciu brytyjskich autorek.

"Te zdjęcia, to z jednej strony wyraz postaw wynikających z osobistych dociekań artystek nad tożsamością narodową w kontekście zjawiska wielokulturowości i fali imigracji (Maryam Wahid), z drugiej – efekt rozważań o miejscu człowieka w naturze (Fleur Olby) oraz jego kondycji wynikającej ze społecznego uwikłania w stereotypy i narzucane systemy religijne (Flannery O’Kafka), a także głęboko zakorzenione w zachodnioeuropejskiej narracji mitologii (Cheryl Newman)" - objaśniła Posadzka.

Kuratorami wystawy "Made in Britain" są Ann McNay, Małgorzata Ruszkowska-Macur i Robert Priseman, a wystawy "... On making" Sian Bonnell i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Współorganizatorami ekspozycji są Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, British Council oraz Gdański Klub Biznesu.

Obie wystawy, zorganizowane w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, będą czynne do 9 czerwca.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL