Zabytki złotnictwa sakralnego przechowywane w skarbcu wrocławskiej katedry będą od wtorku pokazywane na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To pierwsza tak obszerna prezentacja bogatych zasobów skarbca archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, skarbiec wrocławskiej katedry do dziś jest jednym z najbogatszych zasobów dawnego złotnictwa w Europie Środkowo-Wschodniej. „Pozostaje jednocześnie najmniej rozpoznanym przez naukę materiałem zabytkowym, który ma wszelkie prawo tworzyć podwaliny wiedzy na temat historii rzemiosła artystycznego Wrocławia” - dodała Kowalów.
Kolekcja znajdująca się w skarbcu archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela niemal w całości przetrwała czasy II wojny światowej. Pod koniec zaś wojennej pożogi zasoby skarbca wzbogacone zostały zabytkami z kościołów na terenie wrocławskiego Ostrowa Tumskiego.
„Skarbiec wrocławskiej katedry to miejsca, gdzie czas się naprawdę zatrzymał, gdzie poczuć można jeszcze aurę minionych stuleci, gdzie bezpiecznie w swojej majestatyczności przechowywane są precjoza i jakże cenne artefakty, które pieczołowicie przez wieki gromadzono” - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
Wystawa, którą od wtorku będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, jest pierwszą obszerną prezentacją zasobów skarbca wrocławskiej katedry. Zostanie na niej pokazanych ponad 80 wyrobów złotniczych, m.in. relikwiarze, monstrancje, figury, pastorały, kielichy, lampy wieczne i kadzielnice. W większości to zabytki po raz pierwszy pokazywane publicznie.
Jacek Witecki, kurator wystawy, podkreślił, że wśród prezentowanych eksponatów są dzieła od wieków kojarzone z wrocławską katedrą. „To relikwiarze św. Jana Chrzciciela – dzieło Caspara Pfistera z 1611 r. z przedstawieniem głowy św. Jana na misie i relikwiarz ręki świętego z 1512 r.” - mówił Witecki.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć również dzieła, które - jak podkreślił kurator - są doskonałe pod względem artystycznym. „To na przykład kielich fundacji kanonika Johannesa Hoffmanna z 1501 r., który zachwyca maestrią emaliowanych plastycznych dekoracji, kielich biskupa Andreasa Jerina autorstwa Michaela Schneidera, czy dzieła Paula i Fabiana Nitschów” - mówił Witecki.
Wystawę uzupełniają szaty i elementy stroju liturgicznego, w tym ornat i pluwiał wykonane przez wrocławskie siostry urszulanki w 1792 r. dla uświetnienia jubileuszu 500-lecia opactwa w Krzeszowie. „Prezentowane są również buty biskupie z przełomu XVIII i XIX w. oraz ozdobne rękawiczki – elementy ubioru liturgicznego, które wyszły dziś z użycia i zobaczyć je można już tylko w zbiorach skarbca” - dodał kurator.
Organizatorzy ekspozycji podkreślają, że jej wyjątkowym elementem jest pełnowymiarowa rekonstrukcja słynnego srebrnego ołtarza głównego katedry z 1591 r. Został ona zdemontowany pod koniec wojny, tuż przed oblężeniem miasta.
Wystawę „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej" będzie można zwiedzać do 23 września.(PAP)
pdo/ agz/