Ponad sto książek fotograficznych z ośmiu krajów Europy Środkowej będzie można od piątku oglądać na wystawie „Fotoblok” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. To prezentacja książek fotograficznych i dorobku znakomitych artystów fotografików, ale poprzez zdjęcia także historii XX wieku.
W Międzynarodowym Centrum Kultury pokazywane są albumy wydane od końca XIX wieku po czasy współczesne w Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Publikowane w nich zdjęcia są dokumentami zmieniających się stosunków społecznych, wizji politycznych oraz powinności fotografii i sztuki.
"Nasza instytucja jest kojarzona z tym, że pokazujemy Europę Środkową w różnych odsłonach. Właśnie dlatego Adam Mazur i Łukasz Gorczyca – znawcy photobooków - zaproponowali nam organizację tej wystawy. Chociaż żyjemy w epoce obrazu i nie potrafimy już bez niego obejść się i porozumiewać, myślę, że ta ekspozycja będzie odkryciem nowego zasobu wizualnego – bardzo ciekawego, pokazującego nasz region z innej perspektywy. Książka fotograficzna jest medium, w którym zdjęcia grają główną rolę – ich dobór i układ – ma dużo większe znaczenie niż towarzyszący im tekst" – powiedziała PAP dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Agata Wąsowska-Pawlik.
Niektóre z prezentowanych książek można otworzyć, przekartkować, obejrzeć kolejne zdjęcia.
"Prezentujemy najwspanialsze fotoksiążki, które traktujemy jako dzieła sztuki i pokazujemy, jak autorzy zdjęć dobierali je do tych publikacji, co mogli a czego nie mogli w nich zawrzeć. Nie wszyscy artyści chcą, mogą czy lubią mieć wystawy, natomiast poprzez książki pokazują swoją twórczość. Tematem tej wystawy jest także Europa Środkowa i jej historia" - mówił PAP Adam Mazur, który wspólnie z Łukaszem Gorczycą i Natalią Żak jest kuratorem wystawy.
W MCK można zobaczyć m.in. artystyczne albumy mistrzów obiektywu: Czecha Frantiska Drtikola, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich fotografów Edwarda Hartwiga, pochodzącej z Rumunii Hedy Loeffler, Czecha Josefa Koudelki, Peetera Toominga z Estonii, Antanasa Sutkusa z Litwy, Adama Bujaka, Rafała Milacha, Natalii LL oraz zdjęcia dokumentujące najważniejsze momenty w historii poszczególnych narodów, m.in. czasy I i II wojny światowej.
Ekspozycja została podzielona na sześć części: od pojawienia się pierwszych, drukowanych w masowych nakładach, książek ilustrowanych fotografiami, poprzez okres odradzających się i powstających państwowości, traumę II wojny światowej i zakrojoną na szeroką skalę modernizację.
Wśród prezentowanych książek są m.in. broszura "Dola i niedola naszych dzieci" z 1938 r. ze zdjęciami Aleksandra Minorskiego oraz zdjęcia – materiał Leonarda Sempolińskiego do książki "Warszawa 1945", którą mógł wydać dużo później. W sali dedykowanej I i II wojnie światowej zdjęcia są prezentowane w wysuwanych szufladach. Wiele z nich jest drastycznych - pokazują zbrodnie nazistowskie oraz komunistyczny terror.
Zwiedzający wystawę zobaczą także albumy poświęcone modernizacji państw Europy Środkowej, codziennemu życiu w socjalistycznej utopii oraz zdjęcia z lat 80. i książki fotograficzne wydane w drugim obiegu.
Każdy, kto odwiedzi MCK może "przyłożyć rękę" do stworzenia promujących wystawę plakatów. Wystarczy aparatem lub telefonem zrobić zdjęcie własnej dłoni i udostępnić je na Instagramie z dopiskiem #fotoblockmck (instagram.com/mckkrakow) lub wysłać na adres fotoblock@mck.krakow.pl. Wybrane zdjęcia zostaną umieszczone na plakatach. Akcja nawiązuje do książki "Ręka pracująca" Janiny Mierzeckiej, która zainspirowana przez męża po koniec lat 20. XX wieku zajęła się dokumentacją fotograficzną dłoni przedstawicieli różnych zawodów.
Wystawa "Fotoblok. Europa Środkowa w książkach fotograficznych" powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy Kraków. Potrwa w galerii MCK do 1 marca.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/