Niezwykle barwny świat pończoch zdobionych haftem, sukien na krynolinie oraz pięciu warstw bielizny będzie można od piątku oglądać na wystawie "Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki" - informuje w Muzeum w Gliwicach.
Na długo oczekiwanej ekspozycji będą prezentowane oryginalne stroje z epoki, w tym m.in. prawdopodobnie jedyna zachowana w Polsce suknia z bufiastymi i szerokimi rękawami "a la gigot". "Szczególną atrakcją ekspozycji będą trzy suknie – suknia balowa na krynolinie, suknia na tiurniurze i codzienna princesse. Wykonała je – według oryginalnych wykrojów z epoki – kurator +Nowin Paryzkich+ Joanna Puchalik" - poinformowało Muzeum w Gliwicach.
Wykonanie strojów zajęło kurator wystawy prawie rok. Suknia na krynolinie powstała według projektu Fryderyka Wortha z ok. 1867 roku, suknię codzienną princesse wykonano na podstawie wykroju z gazety "Mody Paryzkie" z 1879 roku a wykrój sukni na tiurniurze zamieścił w 1886 roku modowy magazyn "Der Bazar".
Zwiedzający wystawę będą mogli przymierzyć uszyte suknie a nawet zasznurować gorset, by - jak zapewniają muzealnicy - "w pełni doświadczyć mody nie znającej kompromisów".
Jak powiedziała PAP Ewa Chudyba z działu upowszechniania muzeum wystawę dopełnią m.in. dawne fotografie i ryciny oraz plansze prezentujące etapy nakładania warstw bielizny, sukni oraz wiązania gorsetu. "Znajdują się również informacje o tym jak moda się zmieniała, a wbrew pozorom zmieniała się bardzo szybko, zwłaszcza w dodatkach. Trzymano się jednak zasady, że jeżeli zmiany dotyczyły spódnicy, to góra stroju pozostawała bez ingerencji" - powiedziała Chudyba.
Chudyba dodała, że o podejściu ówczesnych elegantek do mody wiele mówi wybrany przez kuratorkę wystawy cytat pochodzący z jednego z magazynów modowych: "Prawdziwie dobry gust polega nie na ślepym naśladownictwie mody, nie na wyszukanych formach, ale na tym wyższym smaku połączonym ze szlachetnością i dystynkcją układu, tak aby ubranie zastosowane do postaci miłą tworzyło dla oka całość". "Celem było wówczas dążenie do osiągnięcia estetycznego ideału bez żadnych kompromisów" - powiedziała Chudyba i zaznaczyła, że zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć m.in. takie magazyny jak "Der Bazar" czy "Bluszcz".
Wystawa "Nowiny Paryzkie. Garderoba XIX-wiecznej elegantki" będzie prezentowana do 28 lutego w Willi Caro - oddziale Muzeum w Gliwicach.(PAP)
ktp/ abe/