Twórczość związanej z Trójmiastem rodziny Sobczaków prezentuje wystawa otwarta w sobotę w gdańskim Pałacu Opatów. Ekspozycja pokazuje prace trzech pokoleń artystów parających się m.in. baletem i choreografią, scenografią teatralną oraz malarstwem i rysunkiem.
Jednymi z bohaterów wystawy, noszącej tytuł „Saga rodu Sobczaków”, jest nieżyjące już małżeństwo - choreografka i współzałożycielka Gdańskiej Szkoły Baletowej Janina Jarzynówna-Sobczak oraz jej mąż Brunon Sobczak - działacz kaszubski, znawca historii i kultury regionu.
Ekspozycja prezentuje też prace synowej i syna Janiny i Brunona - Łucji i Bruna Sobczaków – scenografów, twórców prawie dwustu projektów dekoracji do spektakli prezentowanych w trójmiejskich i polskich teatrach i w telewizji.
Przedstawicielką najmłodszego pokolenia rodziny, o której także opowiada wystawa, jest córka Łucji i Bruna - Monika Sobczak-Konca, która – podobnie, jak rodzice - para się scenografią, ale też malarstwem i grafiką oraz aranżacją wystaw artystycznych.
Działalność trzech pokoleń artystów można poznać dzięki prezentowanym na ekspozycji dokumentom, zdjęciom i filmom pokazującym twórców przy pracy, a także projektom scenografii, kostiumom teatralnym oraz pracom malarskim, graficznym i tkaninom.
„Filmy prezentujące przede wszystkim pracę tancerki i choreograf pani Janiny Jarzynówny-Sobczak, pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Abramowicz.
Dodała, że prezentowane na wystawie kostiumy (w tym m.in. użyte w zrealizowanym w 1995 r. spektaklu „Romeo i Julia”) użyczyła z kolei Opera Bałtycka. „Spektakl ten był bardzo istotny dla całej rodziny Sobczaków, bo pani Janina obchodziła wówczas jubileusz pracy i w wykonanie scenografii zaangażowała się cała rodzina” – powiedziała Abramowicz, dodając, że pozostałe kostiumy prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z Teatru Wybrzeże.
Wystawę zaaranżowano w taki sposób, że przypomina w swojej formie scenografię teatralną. Autorką koncepcji plastycznej ekspozycji jest zresztą jedna z jej bohaterek - Monika Sobczak-Konca.
„Generalnie ta wystawa jest swojego rodzaju rodzinną impresją, ja sama umownie nazwałam ją +Portretem rodziny w muzeum+, bo nie jest to opowieść linearna, a raczej impresja na temat twórczości tych trzech pokoleń” – powiedziała Abramowicz.
Ekspozycja jest ponad dwudziestą wystawą przygotowaną przez dział teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. „Staramy się przynajmniej raz w roku przygotowywać prezentacje pokazujące naszych pomorskich twórców związanych z teatrem” – dodała Abramowicz.
Ekspozycja prezentowana jest w Pałacu Opatów, w którym mieści się Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa czynna będzie do 29 stycznia 2017 r. (PAP)
aks/ sta/