Kultura i sztuka po 1989 roku

02.10.2019

Historia niemieckiego obozu Auschwitz tematem wystawy w Guernice

Wystawę „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci KL Auschwitz”, przybliżającą historię obozu, specyficzne elementy systemu terroru niemieckiego w okupowanej Polsce, a także genezę nazizmu mogą obejrzeć mieszkańcy Guerniki w Hiszpanii.

„Ekspozycja - przygotowana przez Muzeum Auschwitz i przetłumaczona na język hiszpański - została otwarta we wnętrzu historycznego schronu przeciwlotniczego” – poinformował w środę Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.

Wystawa składa się z plansz z fotografiami i opisami.

Burmistrz Guerniki Jose Maria Gorrono Etxebarrieta powiedział podczas wernisażu, który odbył się we wtorek, że miasto przyjmuje wystawę z ogromną wdzięcznością, bo „jest to wyraz wspólnego upamiętnienia zbrodni nazistowskich”. Dodał, że to też „wyraz szacunku, jaki Guernika chce wyrazić wobec ofiar obozu Auschwitz-Birkenau”.

„Projekt ten to ważny sprzeciw przeciwko wszelkim intencjom ponowienia i powrotu to takich praktyk w obecnej Europie. Głosy nienawiści nie mogą powrócić w dzisiejszej rzeczywistości” – powiedział burmistrz.

Hiszpański partner projektu - Asociacion Pro Tradicion y Cultura Europea - zakłada, iż kopie wystawy trafią jednocześnie do kilku miejsc w tym kraju. Ekspozycji towarzyszy program warsztatów dla młodzieży szkolnej przygotowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Prezes ACTPE Enrique de Villamor wyraził nadzieję, że wystawa spowoduje, iż odwiedzający nie tylko poznają i zastanowią się nad historią Auschwitz, ale też wzbudzi w nich ona głębszą refleksję. „Liczę, że refleksja ta pójdzie dalej. Akty terroru, nienawiść, czy barbarzyństwo takie, jak bombardowanie Guerniki, czy utworzenie obozu Auschwitz, nie może się powtórzyć” – podkreślił.

Zdaniem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotr Cywińskiego, we współczesnym świecie, w którym narastają różne formy rasizmu, antysemityzmu, populizmu, „nasza niezdolność do reagowania w sytuacji, gdy dzieje się coś złego, jest bardzo niepokojąca”.

„Mam nadzieję, że ta wystawa nie będzie tylko i wyłącznie wystawą dla ludzi młodych. Ta często powtarzająca się chęć, aby to ludzie młodzi szukali wniosków płynących z historii Auschwitz, jest również pewną psychologiczną próbą zrzucenia naszej odpowiedzialności z naszej dorosłej, dojrzałej części społeczeństwa, która dzisiaj decyduje o przyszłości tego świata” – mówił Cywiński.

Wystawa prezentowana jest w języku hiszpańskim. Towarzyszy jej audio-przewodnik w językach baskijskim, katalońskim, francuskim i angielskim. 

Guernica, uważana za najstarszą stolicę Kraju Basków, została niemal zrównana z ziemią w 1937 r. podczas bombardowania w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dokonało tego głównie lotnictwo niemieckie. Udział miały też siły powietrzne Włoch.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL