Sto lat temu, w dniach 31 maja – 1 czerwca 1916 roku, rozegrała się Bitwa jutlandzka - najbardziej krwawe starcie w okresie między bitwą pod Lepanto w roku 1571 i zmaganiami amerykańsko-japońskimi na Pacyfiku podczas II wojny światowej. O bitwie, która nie przyniosła rozstrzygnięcia ani nie wpłynęła na losy świata, opowiada wystawa w Bibliotece PAN w Gdańsku.
W bitwie jutlandzkiej, w historiografii niemieckiej zwanej bitwą na Skagerraku, wzięło udział łącznie 250 okrętów i 105 000 marynarzy. Obie walczące strony ogłosiły zwycięstwo, a Brytyjczycy mimo większych strat (14 okrętów wobec 11 niemieckich oraz 6 tysięcy zabitych wobec 2,5 tysiąca ofiar przeciwnika) zdołali utrzymać panowanie na morzach.
Setna rocznica bitwy to okazja, by przypomnieć największe operacje morskie I wojny światowej oraz kilka mniej znanych, a interesujących epizodów. Wśród pokazanych zbiorów znajdą się wspomnienia uczestników wojny morskiej, artykuły z gazet i dokumenty życia społecznego z tamtego okresu oraz opracowania współczesne i utwory literackie. Atrakcją wystawy będą oryginalne plakaty propagandowe z lat I wojny, nawołujące obywateli do wsparcia wysiłku militarnego Niemiec na morzu i na lądzie.
Na wernisaż zapraszamy w środę 25 maja o godz. 13 do nowego budynku PAN BG przy ul. Wałowej 24. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do 30 lipca 2016 roku.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę o godz. 13.00 w nowym gmachu przy ul. Wałowej 24.
Autorka wystawy: Ewa Chmielewska-Tomczak.
Źródło: PAN BG
ls/