Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2017

Jubileusz 55-lecia Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Źródło: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Źródło: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Multimedialna wystawa o dziejach rolnictwa w Polsce oraz konferencja naukowa o ochronie budownictwa drewnianego złożą się na rozpoczynające się w czwartek obchody 55-lecia Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie). To jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w regionie.

Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka (1739-1796), który zasłynął m.in. jako autor pierwszego podręcznika botaniki, mieści się w zespole pałacowo-parkowym, dawnej siedzibie rodu Starzeńskich. Rocznie ciechanowieckie muzeum odwiedza około 70 tys. turystów.

"To miejsce, które jest wizytówką Podlasia. Prezentujemy tu dawną architekturę regionu - w tych wszystkich zagrodach, chatach, możemy znaleźć właśnie ten dawny czar Podlasia, który odchodzi już w niepamięć" - powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Rolnictwa Dorota Łapiak.

W czwartek w ramach obchodów w odrestaurowanych pawilonach przy pałacu zostanie otwarta wystawa "Dzieje rolnictwa w Polsce". Łapiak powiedziała, że była to pierwsza stała ekspozycja w muzeum otwarta w pałacu w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak - jak dodała - ze względu na przeprowadzony remont budynku i prezentację w nim wnętrz pałacowych, wystawa o historii rolnictwa musiała zmienić miejsce.

Prezentowana będzie w odrestaurowanych przypałacowych pawilonach. "To ekspozycja urządzona w nowoczesny sposób" - powiedziała Łapiak. Pierwsze zbiory muzeum dotyczące tematyki rolniczej będzie można teraz zobaczyć na interaktywnej wystawie, która łączy nowe techniki multimedialne z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi. Dotyczy ona dziedzictwa dawnej wsi i historii rolnictwa oraz rozwoju techniki rolniczej na przestrzeni wieków. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku.

W ramach obchodów w muzeum odbędzie się też dwudniowa konferencja naukowa dotycząca problematyki ochrony drewnianego budownictwa. Wezmą w niej udział muzealnicy z całej Polski. Obchody zakończą się w sobotę.

Podsumowując 55 lat działalności muzeum, Łapiak mówiła, że dzisiaj muzeum jest o wiele większą instytucją niż na samym początku, która w zamysłach i pierwszych latach działalności była nakierowana na historię rolnictwa. Dodała, że muzeum czerpie z dziedzictwa patrona muzeum ks. Krzysztofa Kluka, ale stara się swoją działalność rozszerzać. "Specyfiką muzeum jest obecnie jego różnorodność" - dodała Łapiak. Działa w nim dziewięć działów merytorycznych, z których każdy - jak mówiła dyrektor - mógłby być oddzielnym muzeum.

Muzeum Rolnictwa jest placówką podległą samorządowi województwa podlaskiego. W zbiorach instytucji znajduje się ponad 30 tys. eksponatów, które są prezentowane na kilkudziesięciu wystawach stałych, m.in. związanych z rodem Ciechanowieckich i historią Ciechanowca.

W skansenie muzeum są prezentowane 52 obiekty drewnianego budownictwa wiejskiego, od XVIII wieku do połowy XX w. Wśród nich - młyn wodny z połowy XIX wieku, zabytkowa drewniana szkoła ze wsi Winna Chroły oraz drewniany kościół ze wsi Boguty-Pianki. Można też zobaczyć dwór ziemiański z 1858 roku, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Pisanki, które gromadzi około 2 tys. pisanek z całego świata.

W dawnych stajniach od 1982 roku działa jedyne w kraju Muzeum Weterynarii, które gromadzi pamiątki związane z historią lecznictwa zwierząt w Polsce. Chlubą skansenu jest ekspozycja ziół z rejestru patrona muzeum ks. Krzysztofa Kluka (1739-1796).

W planach muzeum na najbliższe lata jest budowa centralnego magazynu zbiorów. Składać się będzie z trzech budynków, w tym z miejsca do ekspozycji dużych eksponatów jak np. największej w Polsce kolekcji zabytkowych lokomobil i ciągników. Koszt tej inwestycji szacowany jest na blisko 30 mln zł. Połowa środków została już pozyskana z resortu kultury i budżetu podlaskiego urzędu marszałkowskiego. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

edytor: Agata Zbieg

swi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL