XIX wiek

05.05.2018

Kapelusze i inne nakrycia głowy na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej

„Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!” - to tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze we współpracy z czeskim muzeum w Nowym Jiczynie. Znajdą się na niej m.in. kapelusze damskie, szykowne męskie cylindry i meloniki oraz wojskowe czapki i hełmy.

Ekspozycja prezentuje rozwój nakryć głowy od połowy XIX wieku do współczesności - poinformowała rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.

Kolekcja nakryć głowy powstała w 1909 r. w Pradze, a jej założycielem był Otakar Hrabě, redaktor czasopisma "Kloboučnickié listy". W latach 50. XX wieku przekazano ją muzeum kapeluszniczemu firmy Tonak. Kolekcja została po raz pierwszy udostępniona zwiedzającym w 1949 r.

Obecnie kolekcja nakryć głowy stanowi część zbiorów Muzeum Ziemi Novojiczynskiej i jest prezentowana w zamku w Nowym Jiczynie na stałej ekspozycji pt. "Nechte na hlavě" ("Proszę nie zdejmować z głowy"). Wybrana część imponującej kolekcji od 2014 r. pokazywana jest w formie wystawy objazdowej.

Otwarcie wystawy w Zielonej Górze nastąpi w piątek, 11 maja br. o godz. 17. "Podczas wernisażu obowiązują oczywiście... kapelusze" – dodała Błażyńska.

Wystawa "Panie i Panowie, trzymajcie kapelusze!/Dámy a Pánové, držte si klobouky!" będzie czynna do 17 sierpnia br. Stanie się także wiodącym motywem Czeskiej Nocy w Muzeum, na którą zielonogórska placówka zaprasza 19 maja br.

Nowy Jiczyn to miasto w południowo-zachodniej części regionu morawsko-śląskiego w Czechach. Słynie z kapelusznictwa, którego tradycje sięgają XVI wieku. W 1799 r. powstała tu, najstarsza w Środkowej Europie, fabryka kapeluszy. Założona przez rodzinę Hückel, znana jako Johann Hückel's Söhne, była samowystarczalnym przedsiębiorstwem, które - jako pierwsze w całych ówczesnych Austro-Węgrzech -wprowadziło maszynę parową do produkcji kapeluszy.

Dzięki fabrykom Antona Peschela i Braci Böhm Nowy Jiczyn stał się centrum produkcji kapeluszniczej. Po wejściu na rynki zagraniczne, po wojnie francusko-pruskiej (1870–1871) firma Hückel stała się głównym producentem kapeluszy na świecie. W 1945 r. tutejsze fabryki znacjonalizowano i połączono. Od 1946 r. funkcjonują pod nazwą Tonak. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL