Ponad 620 zdjęć wykonanych przez 64 polskich i czeskich fotoreporterów wpłynęło na tegoroczną edycję konkursu Śląska Fotografia Prasowa. Do finału wybrano blisko 150 prac. Można je oglądać do końca marca na wystawie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Organizowany po raz 13. konkurs ma przede wszystkim promować region; jego celem jest także dokumentacja wydarzeń i zachodzących tam przemian. Dlatego - jak powiedziała we wtorek Aneta Satława z biura promocji katowickiej książnicy - większość nadesłanych zdjęć została wykonana na Śląsku i odnosi się do ważnych dla jego mieszkańców spraw.
"Są to cykle fotografii i pojedyncze prace, prezentujące zarówno bliskie nam sprawy – protesty w śląskich kopalniach, pielgrzymki, procesje, koncerty muzyczne i rozgrywki sportowe, jak i ważne wydarzenia – utworzenie Katowickiej Strefy Kultury czy wybory parlamentarne" – podała Satława.
Część finałowych zdjęć została wykonana również za granicą m.in. we Francji, Holandii i Argentynie.
Na tegoroczną edycję wpłynęło 626 fotografii pochodzących z 2015 r. Wybrane przez jury 148 zdjęcia 27 autorów do końca marca można oglądać na wystawie w Holu Głównym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Do dnia finałowej gali czytelnicy książnicy mogą głosować na najlepsze zdjęcie.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 18 marca w Bibliotece Śląskiej. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, a zwycięzca także przechodnią statuetkę Złotego Druha. Jest to kilkudziesięcioletni, pomalowany na złoto aparat fotograficzny - narzędzie pracy fotoreportera w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.
W związku z przyznanym niedawno Katowicom tytułem Miasta Muzyki UNESCO, w tym roku zostanie przyznana także nagroda specjalna dla najlepszej fotografii lub serii zdjęć inspirowanych życiem muzycznym miasta. Satława wyjaśniła, że chodzi o zdjęcia wykonane m.in. podczas imprez takich jak Rawa Blues Festival czy Off Festival.
Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego.
Skierowany jest do profesjonalnych fotoreporterów i amatorów, współpracujących z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi lub zamieszkałych na Śląsku – w tym także z województwa dolnośląskiego, opolskiego, a także morawsko-śląskiego i ołomunieckiego w Czechach.
W poprzedniej edycji triumfował Maciej Jarzębiński. Jury uznało za najlepsze jego zdjęcia z podziemnego protestu w kopalni Kazimierz-Juliusz. (PAP)
akp/ par/