Kreacje mistrzów haute couture, w tym ok. 20 ubiorów autorstwa Christiana Diora, zaprezentuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarcie wystawy, na której moda pokazana zostanie jako część dziedzictwa kulturowego, zaplanowano na 26 kwietnia.
"Zaprezentujemy stroje Christiana Diora – od pierwszej sukni +new look+, która sprawiła, że paryski mistrz stał się słynny na cały świat, po współczesne projekty jego domu mody. Będzie to ok. 20 kreacji. Dodatkowym elementem ekspozycji będzie ok. 40 strojów z najsłynniejszych domów mody, takich jak Yves Saint Laurent czy Coco Chanel" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
Jak podkreśliła, stroje haute couture datowane od 1947 roku po czasy współczesne, które znajdą się na wystawie, pochodzą ze zbioru polskiego kolekcjonera sztuki i eksperta Adama Leja, właściciela ponad 5 tys. obiektów dokumentujących historię mody. Zdaniem kuratorki, dzięki jego wiedzy i konsekwencji, kolekcja jest spójna i przemyślana, a także doskonale prezentuje najistotniejsze tendencje w modzie.
Na ekspozycję "Christian Dior i ikony paryskiej mody. Stroje z kolekcji Adama Leja" złożą się dwie części. W pierwszej znajdziemy wyłącznie kreacje spod znaku domu mody Dior. Według Kowalewskiej, warto zwrócić uwagę nie tylko na oryginalne stroje, ale także uzupełniające je akcesoria – kapelusze, buty, okulary, biżuterię. Uzupełnieniem będą filmy i zdjęcia z pokazów oraz z pracowni mistrza, jego autograf oraz archiwalne wydawnictwa poświęcone marce.
W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70-lecie działalności, co uczczono m.in. przekrojową wystawą w paryskim Musee des Art decoratifs. Słynny pokaz mody, który uczynił z projektanta międzynarodową sławę, odbył się 12 lutego 1947 r. Za sprawą zachwyconej jego projektami ówczesnej redaktorki Harper’s Bazaar, Carmel Snow, kolekcja prezentująca "nową sylwetkę" z podkreśloną wąską talią i wyraźnie zaznaczonym biustem oraz biodrami została określona jako New Look. W nastpnych latach określenie to stało się synonimem luksusu i elegancji.
Druga część wystawy będzie prezentacją najważniejszych powojennych tendencji światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów z największych domów mody Paryża - znajdą się wśród nich m.in. Jacques Heim, Nina Ricci, Jacques Griffe, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Douillet Doucet, Jean Patou, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent, Thierry Mugler, Jean Louis Scherrer, Ted Lapidus, Loris Azzaro, Philippe Venet, Olivier Guillemin, Franck Sorbier, Christophe Josse. Wszystkie prezentowane obiekty będą pokazane w Polsce po raz pierwszy.
Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wpisuje się – w opinii Kowalewskiej – w światową tendencję do prezentowania mody w najbardziej prestiżowych instytucjach kultury.
"Moda to sztuka, którą można postrzegać w szerokim kontekście kulturalno-społecznym, np. następujące w niej zmiany są ściśle związane z postępującym wyzwoleniem kobiet. Traktujemy modę jako dzieło sztuki bliskie człowiekowi, ale też jako realny obraz zmian społeczno-kulturowych" – zaznaczyła.
Centralne Muzeum Włókiennictwa planuje w tym roku jeszcze jedno modowe wydarzenie – będzie to przekrojowa wystawa projektów Jerzego Antkowiaka dla Mody Polskiej; kuratorem ekspozycji będzie znany projektant Tomasz Ossoliński.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pad/