Zarejestrowane na papierze fotograficznym heliografiki będzie można zobaczyć na pierwszej, indywidualnej wystawie prac Sławomira Pawszaka. Ekspozycja pt. "Laniakea" dostępna będzie od soboty do 6 kwietnia w warszawskiej Galerii Foksal.
"Wystawa w Galerii Foksal będzie okazją do zobaczenia zupełnie nowych prac Pawszaka, wykonanych na papierze fotograficznym. To rodzaj fotogramów, które powstały poprzez potraktowanie aparatu fotograficznego na podobnej zasadzie jak robiono to w okresie międzywojennym" - wyjaśnił w rozmowie z PAP kurator wystawy Lech Stangret.
Jak dodał, najsłynniejszym przejawem tego rodzaju twórczości w Polsce były heliografiki Karola Hillera, który - "malował na celuloidowej kliszy temperą, gwaszem; używał różnych płynów, a następnie utrwalał swoje działania na papierze fotograficznym".
Pawszak używa do wykonania swoich prac skanera i komputera. Tworzy obrazy poprzez nakładanie przezroczystych farb na szybę skanera, którego światło działa na papier fotograficzny. W ten sposób prace Pawszaka wpisują się w nurt eksperymentów wykorzystujących "malowanie światłem".
"Pawszak używa skanera, nakłada przezroczyste farby, posługuje się szablonami oraz drobnymi przedmiotami, które przez powiększenie otrzymują nowy walor uwidaczniając to, czego nie dostrzegamy gołym okiem" - mówił kurator.
Według Stangreta efektem tych działań są "abstrakcyjne, a jednocześnie trochę +kosmiczne+ obrazy". "Pawszak podobnie jak Hiller interesuje się kosmosem, skąd tytuł wystawy. Laniakea to graniczny gwiazdozbiór, który jesteśmy w stanie zbadać i do którego jesteśmy w stanie dotrzeć za pomocą specjalistycznej aparatury. Obrazy Pawszaka są w pewnym sensie makroświatem wykreowanym z mikroświata przy pomocy skanera i powiększeń komputerowych" - zaznaczył.
Podczas wystawy w jednej z gablot przedstawiony zostanie proces powstawania heliografik.
Sławomir Pawszak (ur. 1984) jest polskim malarzem, autorem m.in. kompozycji na fasadzie Muzeum nad Wisłą w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Pawszak tworzy również filmy wideo i instalacje przestrzenne, między innymi makiety ważnych dla niego miejsc.
Ekspozycja w Galerii Foksal dostępna będzie od 23 lutego do 6 kwietnia. (PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ agz/