Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2020

Litografie Giorgia de Chirico - od soboty w Gliwicach

Oryginalne litografie autorstwa zmarłego ponad 40 lat temu włoskiego malarza Giorgia de Chirico od soboty będzie można oglądać w gliwickiej Willi Caro - siedzibie miejscowego muzeum. Artysta, znany przede wszystkim jako twórca malarstwa metafizycznego, jest uznawany za prekursora surrealizmu.

Wernisaż wystawy "Metafizyczna tajemnica" zaplanowano na piątkowe popołudnie. Dla publiczności ekspozycja będzie otwarta od soboty do 19 kwietnia.

Na wystawie znalazły się oryginalne litografie autorstwa Giorgia de Chirico z cykli „Apokalipsa według Świętego Jana”, „Iliada”,  „Hebdomeros” oraz trzy osobne prace.

"Prezentowane na gliwickiej wystawie litografie Giorgia de Chirico są na pewno ciekawostką w twórczości tego artysty, znanego przede wszystkim ze swojego malarstwa. Każda grafika została opatrzona podpisem. Najczęściej są to dłuższe teksty o charakterze poetyckim. Te prace, miejmy nadzieję, poszerzają i uzupełniają portret tego niezwykłego malarza, który podobno pod koniec życia odcinał się zarówno od surrealizmu, jak i modernizmu" - napisał w komentarzu do gliwickiej wystawy znany eseista Włodzimierz Paźniewski.

Giorgio De Chirico (1888–1978) był włoskim malarzem, pisarzem, scenografem teatralnym, rzeźbiarzem i rytownikiem. Jego twórczość była źródłem inspiracji dla wielu europejskich artystów okresu międzywojennego oraz dla powojennego pokolenia malarzy. Krytycy sztuki dzielą jego twórczość na trzy okresy: metafizyczny, klasyczny i neometafizyczny.

"Koncepcja naszej wystawy opiera się na przekonaniu samego artysty, który nie uznawał takich podziałów, uważając wszelkie style sztuk wizualnych za organiczne i podobnie wyrażające jego artystyczne idee" – napisali we wstępie do ekspozycji właściciele prezentowanej w Gliwicach kolekcji.

W swoim komentarzu Włodzimierz Paźniewski wskazał, iż Giorgia de Chirico nazywano malarzem samotności, tajemnicy i melancholii; przez znawców sztuki został zaliczony do nurtu metafizycznego. Część krytyków uważa go za prekursora surrealizmu.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL