Ponad 80 tkanych obrazów przekazał w darze łódzkiemu Muzeum Włókiennictwa ich autor Hanns Herpich. Niemiecki artysta kilkakrotnie prezentował w Łodzi swoje prace; w 2003 r. w Muzeum odbyła się wystawa z okazji 50. rocznicy jego pracy twórczej.
Przekazane przez artystę dzieła to - zdaniem kustosz Katarzyny Biłas z Centralnego Muzeum Włókiennictwa (CMW) w Łodzi - ważna część jego artystycznego dorobku, który reprezentuje kierunek abstrakcji geometrycznej i jest łączony z tradycją Bauhausu.
Hanns Herpich przekazał łódzkiej placówce ponad 80 tkanych obrazów wykonanych w technice żakardu - większość z nich połączona jest w cykle, oraz pracę trójwymiarową. Dar wzbogaci kolekcję tkaniny współczesnej CMW.
Herpich był jednym z pierwszych twórców, którzy zainteresowali się artystycznym potencjałem sterowanych numerycznie krosien. Nowoczesne techniki włókiennicze są przez niego wykorzystywane do kreowania unikatowych, wielokrotnie nagradzanych dzieł.
Hanns Herpich urodził się w 1934 w Konradsreuth, starym ośrodku tkackim w Górnej Frankonii. Jest absolwentem Staatliche Textilfach und Ingenieurschule w Muenchenbergu. W zawodowym życiu zajmował się nauczaniem technik włókienniczych, tekstylnego designu i sztuki tkaniny. W 1964 rozpoczął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, jako kierownik badawczych warsztatów barwienia, tkania i druku na tekstyliach. W 1990 objął w uczelni Katedrę Tkaniny Artystycznej. W 1991 został jej prorektorem. Od 1995 do chwili przejścia na emeryturę w 1999 r. był rektorem norymberskiej akademii.
Artysta od lat współpracuje z łódzkim Muzeum; jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – zdobywcą brązowego medalu w 1988 r. i Medalu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w 1995 r. W roku 2003 łódzka ekspozycja "Hanns Herpich. Refleksja + Dyfuzja" inaugurowała obchody jubileuszu 50-lecia jego pracy twórczej.
Dwie prace Herpicha - ofiarowane CMW w 2003 r. - można obecnie oglądać na wystawie "Pamięć utrwalona" przygotowanej z okazji 55-lecia istnienia Muzeum. (PAP)
agm/ agz/