Do 28 sierpnia w muzeum w Tomaszowie Mazowieckim można oglądać wystawę "Moją polityką jest miłość. Św. Urszula - Julia Maria hr. Ledóchowska". Ekspozycję przygotowało Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Jak wyjaśniają organizatorzy, wystawa ma przypominać m.in. historię rodu Ledóchowskich, dorastanie Julii Marii Ledóchowskiej, jej późniejszą działalność w Polsce i na świecie.
Została zbudowana wokół wypowiedzi Jana Pawła II o św. Urszuli, z szerokim uwzględnieniem myśli patriotyczno–społecznych świętej. Na ekspozycji wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK.
Ekspozycja prezentowana była już m.in. w Senacie, w kościołach, muzach, bibliotekach, seminariach duchownych, domach kultury i szkołach. Teraz trafiła do tomaszowskiego muzeum.
Św. Urszula – hr. Julia Ledóchowska (1865-1939) urodziła się w Austrii. Mając 21 lat wstąpiła do krakowskiego klasztoru sióstr urszulanek. W 1907 roku wyjechała na placówkę misyjną do Petersburga. Po wybuchu I wojny światowej została wydalona z Rosji. Lata 1914-1920 spędziła w krajach skandynawskich, poświęcając się działalności patriotycznej, pedagogicznej i apostolskiej.
W 1920 roku powróciła do Polski; otrzymała aprobatę Kościoła dla założonego przez nią Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych popularnie szarymi urszulankami, i wraz z siostrami rozpoczęła nauczanie i wychowanie – ze szczególnym uwzględnieniem środowisk najuboższych i najbardziej potrzebujących. Prowadziła też m.in. domy zakonne w Łodzi i Sieradzu.
Inicjowała nowatorskie formy, znacznie wyprzedzające jej czasy, m.in. wolontariat żeński do pracy wychowawczo-społecznej na Kresach Wschodnich. Wykorzystywała nowoczesne media, uruchomiła drukarnię, wydawała czasopisma, pisała powieści dla dzieci, wygłaszała prelekcje, animowała działalność organizacji religijnych.
Zmarła w maju 1939 roku w Rzymie. W maju 2003 roku został ogłoszona świętą.(PAP)
jaw/ mow/