Makietę "zaginionego kwartału", czyli historycznego fragmentu Łodzi z 1939 roku - okresu, kiedy miasto było najgęściej zabudowane - można od wtorku oglądać w Galerii "W biegu". Ekspozycji towarzyszą: film oraz grafiki przedstawiające przeszłość tego terenu.
Matylda Cygan z Muzeum Miasta Łodzi, gdzie znajduje się Galeria "W biegu", przypomniała, że makieta została wykonana w ramach projektu edukacyjnego "W poszukiwaniu zaginionego kwartału". Jego celem było stworzenie makiety historycznej zabudowy, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta w Łodzi - od ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego.
W ramach projektu łodzianie spotykali się z urbanistami, historykami sztuki, architektami i animatorami kultury, spacerowali też po nieistniejącym kwartale ulic szlakiem wyznaczanym przez archiwalne fotografie.
Makieta "zaginionego kwartału" powstała po przeanalizowaniu setek zdjęć i archiwalnych teczek. Prezentowany na niej obszar jest porównywalny do całego centrum Torunia.
Muzeum Miasta Łodzi, które ma swą siedzibę w okazałym pałacu Izraela Poznańskiego, znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Śródmieścia i Bałut. W jego najbliższej okolicy znajduje się Park Staromiejski zwany przez starszych łodzian "Parkiem Śledzia", ponieważ przed II wojną światową na tym obszarze znajdował się targ rybny, a oprócz niego browar i kilkanaście kamienic zburzonych przez Niemców w czasie okupacji, w celu oddzielenia stworzonego na Bałutach getta od reszty miasta.
Nieopodal znajdowała się piękna synagoga w stylu mauretańskim, zburzona w 1939 r. - jak wszystkie inne synagogi łódzkie. Dalsze zmiany w zabudowie miejskiej tych okolic wprowadzono w czasach PRL, gdy przy poszerzaniu ul. Zachodniej wyburzono kilkanaście kolejnych kamienic, odsłaniając ich oficyny, czyli zabudowania, które pierwotnie nie miały być wystawiane na widok publiczny.
Makietę "zaginionego kwartału" w Galerii "W biegu" można oglądać do 26 marca. (PAP)
jaw/ pz/