Rysunki Marty Frej oparte na jej memach z internetu, czyli obrazkach wraz z ironicznymi tekstami, pokaże Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Artystka dotyka w swoich pracach głównie kwestii kobiecych w życiu publicznym.
"Wystawa składa się z około 50 memów artystki. To jest dość nietypowa sytuacja, ponieważ pierwotnym źródłem tych prac jest internet, jej profil na Facebooku. Wszystkie rysunki zostały wydrukowane na płótnie i naciągnięte na blejtramie. Dzięki temu memy stają więc czymś w rodzaju obiektów sztuki. To są naprawdę dobre rysunki idące w kierunku malarskości" - powiedział PAP kurator wystawy, Ryszard Ziarkiewicz.
Jak podkreślił, Frej w swoich memach potrafi bardzo błyskotliwie opisywać otaczającą rzeczywistość.
"Ośmiesza, inteligentnie, ironicznie, a czasami złośliwie komentuje różne sytuacje, ale jednocześnie nikogo nie obraża. W zasadzie większość jej memów dotyczy sfery kobiecej w życiu społecznym. W tym sensie jest to z jej strony manifestacja feminizmu. Artystka porusza też jednak bardziej uniwersalne tematy" - ocenił Ziarkiewicz.
W jednej z prac Frej przedstawia np. idące obok siebie dwie dziewczyny, z których jedna mówi: "Wiesz, według amerykańskich naukowców, jak kupisz jednocześnie ajfona, ajmaka i ajpada, to ci trzykrotnie wzrośnie ajkju". Na innym memie widać dwie kobiety i wypowiadane przez jedną słowa: "W przyjaźni najważniejsze jest, aby każda z przyjaciółek czuła się lepsza od drugiej..."
Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę, 9 sierpnia. Prace Marty Frej będzie można oglądać do 27 sierpnia.
Marta Frej urodziła się w 1973 r. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004). W latach 2005-2009 była na tej uczelni asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego.
Malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm i współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Pracuje tam w miejscowym Centrum Promocji Młodych.
Frej jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015 w kategorii "Prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci", przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. (PAP)
rop/ tpo/