Międzynarodową wystawę pt."Podzielić przez Pomnożyć", obrazującą zmagania artystów z różnymi ograniczeniami przygotowała Gdańska Galeria Guentera Grassa. Pokazane zostaną prace wideo, obrazy, fotografie oraz instalacje. Wernisaż - w piątek.
"Ideą wystawy jest pokazanie, jak w rozmaity sposób artyści zgłębiają tematykę związaną z różnego rodzaju podziałami, jakie spotykają ich w otaczającej rzeczywistości. Te bariery są różne: od politycznych, po społeczne, na kulturowych kończąc. I okazuje się, że choć te ograniczenia powinny właściwie hamować jakiekolwiek czynności, zwłaszcza twórcze, to na przykładzie zgromadzonych prac, widać jak te granice zainspirowały autorów do stworzenia nowych, artystycznych jakości" - powiedziała w czwartek PAP kuratorka wystawy, Marta Wróblewska.
Zaprezentowane zostaną prace 11 artystów. Będą to: Marina Abramović/Ulay, Andre Cadere (1934-1978), Khaled Hourani, Hannimari Jokinen, Tomasz Kopcewicz, Julia Kurek, Lars Laumann, Andrzej Partum (1938-2002), Józef Robakowski i Dorota Walentynowicz.
Na wystawie pokazane zostanie np. praca wideo autorstwa urodzonej w Belgradzie, a zamieszkałej od wielu lat w USA Mariny Abramović oraz niemieckiego twórcy Ulay'a. Jako małżeństwo tworzyli razem, uznane w świecie artystycznym, performance.
"Po wieloletnim związku postanowili się rozstać - różne nieporozumienia i podziały sprawiły bowiem, że ich wspólne życie osobiste i twórcze nie było już możliwe - wykonując przy okazji ostatni performance. Oboje stanęli na przeciwległych końcach Wielkiego Muru Chińskiego i zaczęli iść ku sobie. Kiedy w końcu spotkali się w pewnym miejscu powiedzieli sobie +do widzenia+" - powedziała kuratorka.
Wideo przedstawiające ten performance zostanie pokazane na wystawie ."Podzielić przez Pomnożyć".
Zobaczyć można będzie też m.in. pracę wideo Khaleda Houraniego z Palestyny - Artysta wpadł na pomysł, aby sprowadzić z jednego z europejskich muzeów do swojej ojczyzny, targanej od wielu lat konfliktem wojennym z Izralem, obraz Pablo Picassa "Portret kobiety".
"Ten eksperyment pokazuje, czy obieg sztuki jest narażony na konsekwencje związane ze statusem politycznyn państw. Możemy przyjrzeć się niezwykle skomplikowanej procedurze ściągnięcia dzieła Picassa do Palestyny, a na końcu wystawienia w galerii, gdzie niewielkich rozmiarów obraz był strzeżony pilnie przez dwóch uzbrojonych w karabiny żołnierzy" - nadmieniła Wróblewska.
W Gdańskiej Galerii Guentera Grassa obejrzeć też można będzie cykl fotografii, urodzonej w Finlandii i zamieszkałej od wielu lat w Hamburgu, Hannimari Jokinen, zajmującej się w swojej twórczości mniejszościami narodowymi. Zdjęcia artystki przedstawiają rozbite i zniszczone łodzie na włoskiej wyspie Lampedusa, do której dobijają uchodźcy z Afryki.
Wystawa "Podzielić przez Pomnożyć" będzie czynna do 12 marca 2017 roku.(PAP)
rop/pat