„Milion linii” – to tytuł międzynarodowej wystawy sztuki współczesnej, której wernisaż odbył się w środę w krakowskim Bunkrze Sztuki. Zwiedzający obejrzą w nim grafiki, rysunki, instalacje autorstwa 30 artystów z Polski, Litwy, Holandii i USA.
„Wystawa zadedykowana jest ludzkiej wyobraźni. Pokazuje w jaki sposób sztuka tę wyobraźnię poszerza” – powiedziała dziennikarzom jedna z kuratorek Aneta Rostkowska.
Wśród polskich artystów, których prace znalazły się w Bunkrze, są: Bianka Rolando, Magdalena Buczek, Wojciech Bąkowski, Marek Chlanda, Łukasz Jastrubczak, Michał Gayer.
Według kuratorki ekspozycja jest w pewnym sensie kontynuacją opowiadania „Szczegóły” (2002) angielskiego pisarza Chiny Mieville’a. To też opowiadanie o ludzkiej wyobraźni stało się główną inspiracją do stworzenia prezentacji i źródłem tytułu „Milion linii”.
Główną bohaterkę utworu – panią Miller – dręczą natrętne wizje. W liniach, pęknięciach, zagięciach dostrzega przerażające istoty. Bohaterka nie opuszcza mieszkania, ponieważ boi się, że linie ze świata zewnętrznego do niego przejdą. Ze strachu przed kolejnymi wizjami bohaterka maluje wszystkie ściany mieszkania na biało – myśli, że w ten sposób uchroni się przed kolejnymi wizjami.
Bohaterka zawsze interpretuje linie w ten sam sposób - wyobraźnia staje się przyczyną jej obsesji. Prace artystów na wystawie w Krakowie można interpretować na wiele sposobów.
Prezentacji towarzyszy publikacja litewskiego filozofa Kristupasa Saboliusa, która jest pierwszym tłumaczeniem jego prac na język polski i angielski. W programie imprez towarzyszących wystawie jest też spotkanie z Saboliusem.
Filozof w swoich pracach zajmuje się wyobraźnią. Wskazuje on na jej dwojaką naturę – z jednej strony wyobraźnia powiększa obszar ludzkiej wolności, pozwala dostrzec nowe możliwości i sposoby ich realizacji, z drugiej strony może stać się narzędziem kontroli – to jest widoczne np. w przemyśle reklamy – tu wyobraźnia pokazuje to, o czym człowiek marzy i w ten sposób kontroluje umysł.
Wystawa czynna będzie do 31 stycznia.
Ekspozycję Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zorganizowała we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie w ramach XII Triennale Bałtyckiego oraz w ramach projektu "Litwa w Krakowie: Sezon Kultury 2015" przy wsparciu litewskiego ministerstwa kultury i fundacji Frame Visual Art Finland i Mondriaana. (PAP)
bko/ par/